EmekKoronavirüs SalgınıManşet

ILO: Korona krizi 25 milyonu işsiz bırakabilir

0

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin işini kaybedebileceğini duyurdu.

Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler kuruluşu ILO’nun milyonlarca insanın hayatını etkileyen koronavirüse yönelik yayımladığı yeni raporda, salgının küresel iş dünyası üzerindeki etkilerine dikkat çekildi.

Raporda, virüsün milyonlarca kişiyi işsizliğe, istihdam açığına ve çalışanları da yoksulluğa sürükleyebileceğine işaret edilerek salgına karşı kararlı, eşgüdümlü ve acil müdahale için önlemler alınması çağrısı yapıldı.

Uluslararası koordineli bir müdahale politikası

Raporda, “Kovid-19, dünya çapında yaklaşık 25 milyon kişinin işine mal olabilir. Bununla beraber 2008/2009 küresel mali krizinde olduğu gibi, (salgına karşı) uluslararası koordineli bir müdahale politikası görebilirsek, o zaman küresel işsizlik üzerindeki etki önemli ölçüde düşük olabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Çalışanların iş yerlerinde korunması, ekonomi ve istihdamın teşvik edilmesi, iş olanakları ve gelirlerin desteklenmesi konularında acil, büyük ölçekli ve eşgüdümlü önlemler alınması gerektiği vurgulandı. Raporda ayrıca hükümetler, istihdamı korumak için hızlı davranmaya davet edildi.

Ryder: Bu aynı zamanda ekonomik bir kriz

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, rapora ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Bu artık sadece küresel bir sağlık krizi değil, aynı zamanda çok büyük bir iş piyasası ve ekonomik krizdir” ifadesini kullandı.

Ryder, 2008’deki küresel finansal krize karşı dünyanın birlikte hareket ederek sonuca ulaştığının altını çizerek kovid-19’un iş dünyasına verebileceği zararlara karşı aynı türden bir birliğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.