EkolojiManşetUncategorized

İleri Dönüşüm Festivali’nde atıklar yeniden hayat buluyor

0

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Upcycle İstanbul Art and Design Festivali, atıklara ikinci bir şans veren 40 sanatçının eserlerini sergileyerek çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş.’nin desteğiyle düzenlenen festivaldeki tüm sergi ve etkinlikler ücretsiz olarak halka sunuluyor.

Bu yılın konusu sorumlu tüketim

Bu yılki festival, tüketim alışkanlıklarımızın gezegen üzerindeki etkisine dair bilinç kazandırmak için ‘sorumlu tüketim’ temasına odaklanıyor. Sergiler, atık malzemeye olan bakış açısını değiştirerek ileri dönüşümün çevresel faydalarına dikkat çekmeyi hedefliyor.

İleri Dönüşüm Hareketine Sen De Katıl” çağrısında bulunan festival, sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları ve halkı çevre hareketine katılmaya davet ediyor.

Sanat ve tasarım sergilerinin yanı sıra, festival süresince iklim krizi, nesli tükenen hayvanlar ve yok olan ekosistemler üzerine çeşitli söyleşiler, film ve belgesel gösterimleri, atölyeler ve konser gerçekleştiriliyor.

Erkan Doğanay’ın sanat danışmanlığında hazırlanan sanat ve tasarım sergileri, atıklara yeniden hayat vererek iklim krizi ve sürdürülebilirlik konularında dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Atıklarla çalışan genç sanatçılara destek

İstanbul Art and Design Festival, iklim krizine dikkat çeken, atık ve buluntu malzemelerle çalışan, çevre dostu üniversite öğrencilerini destekliyor. Bu yıl festivalde İTÜ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü’nden birçok üniversite öğrencisinin eserlerine yer ayrıldı.

Her yaştan katılımcı için ileri dönüşüm etkinlikleri

Festivalin hem çocuklara hem de yetişkinlere atık malzemelerin dönüşümünü günlük hayatlarına taşıyabilecekleri deneyimler kazandırmayı hedefliyor. Atölye çalışmalarında oyuncaklar, tekstil malzemeleri, kahve atıkları ileri dönüşüm ile yeniden hayat bulacak.

7 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Su Krizi Temalı Kısa Film Gösterimi kapsamında Zeynep Atakan seçkisiyle belirlenen kısa filmler gösterilecek.

İklim krizini ele alan podcast serisi Esmiyor ortaklığıyla gerçekleşecek Upcycle İstanbul Talks, çevre dostu sanatçılar, tasarımcılar, aktivistler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları ağırlayacak. Program, 8-9 Haziran tarihlerinde 16.00-20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.