DoğaManşet

İkizdere’de Kazandık, İnsanlık Kazandı!

0

Çevrecilerin hukuk mücadelesi sonuç verdi. Doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi’ne artık dokunulamayacak.

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu, Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada korunmada öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri ilan edilen İkizdere Vadisi’ni Doğal SİT alanı ilan etti.

Böylece İkizdere, Anzer ve Ovit yöresinde yapılması planlanan 22 Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi de rafa kalkmış oldu.

İkizdere Derneği bu karar için iki yıldır mücadele içindeydi.

DHA’nın haberine göre; eski başkan Kadem Ekşi, “Bugün HES’lerin pençesinden kurtulduğumuz, yeşili, doğayı çocuklarımıza bırakacağımızın müjdelendiği gündür” dedi.

YAŞAMI TEHDİT EDEN HİÇ BİR YAPILAŞMA OLMAYACAK
Vadinin alt kesiminde bugüne kadar 4 HES projesi gerçekleştirildiğini söyleyen Ekşi, şöyle konuştu:

“SİT alanı ilan edilen bölgede hiç başlanmış proje yok. 22 tane planlanıyordu, onlar da rafa kalktı. Kurulun kararı sonrasında artık 2863 sayılı yasa uyarınca bölgede taşocağı açılamayacak, madencilik çalışması yapılamayacak, HES inşaatlarına izin verilmeyecek. Yani eko sistemi ve canlı yaşamını tehdit eden hiç bir yapılaşma olmayacak.”

KADERİ FIRTINA VADİSİ GİBİ
Rize’de daha önce de Çamlıhemşin İlçesindeki ünlü Fırtına Vadisi de doğal SİT alanı ilan edilmişti. Böylece Fırtına’nın ardından ekolojik yönden önem taşıyan İkizdere Vadisi de HES yapımından kurtulmuş oldu.

Bu kararla Anzer Yaylası’nda planlanan HES’ler de iptal edildi.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.