İklim ve EnerjiManşet

İkinci buzul cenazesi: İsviçre Alpleri’nde Pizol’a veda

0

İsviçre Alplerin’de yer alan ve kütlesinin önemli kısmını kaybettiği için artık buzul olarak sınıflandırılamayacak Pizol için bir cenaze töreni düzenlendi. Geçtiğimiz ay da İzlanda’da  kaybolan Okjokull buzulu için benzer bir etkinlik yapılmıştı.

Dünya liderleri küresel ısınmanın önüne geçmek için atılacak adımları konuşmak üzere New York’ta bir araya gelirken İsviçre’de onlarca dağcı artık kaybolan bir buzulu anmak için Alp dağların sarp bir zirvesine tırmandı.

Euronew’in aktardığına göre, İsviçre İklim Koruma Derneği‘den Alessandro Degiacomi ülkenin kuzeydoğusundaki Glarus Alpleri‘nde yer alan Pizol adlı buzulun kütlesinin çok önemli bir kısmını kaybettiğini ve artık bilimsel olarak buzul olarak sınıflandırılamayacağını belirtti.

Buzul’un resmi olarak sonunun ilan edileceği bir anlamda cenaze törenine yaklaşık 100 kişi katıldı.Siyahlar içerisindeki doğaseverler iki saatlik yürüyüşün ardından Pizol dağının 2700 rakımlı noktasında eriyen buzula ulaştı.

Avusturya ve Lihteştayn sınırın yakın bir noktada bir papaz ve bir kaç bilim insanı buzul anısına Alp borazanları eşliğinde konuşma yaptı. Ardından buzul anısına bir çelenk kondu.

Geçtiğimiz ay da İzlanda‘da kaybolan Okjokull buzulu anısına bir cenaze töreni düzenlenmiş ve yerini işaretlemek için bronz plaka konulmuştu. Bu, İzlanda’da kaybolan ilk buzuldu.

İsviçre’de 500’den fazla buzul yok oldu

Fakat Pizol İsviçre Alpleri‘nde tamamen eriyen ilk buzul değil. Zurich ETH Üniversitesi‘nden buzul bilimci Matthias Huss İsviçre’de 1850 yılından bu yana 500’den fazla buzulun tamamen yok olduğunu ve bunlardan ellisinin isimlendirildiğini belirtti.

Avusturya ve Lihteştayn sınırına yakın bir noktada bir papaz ve bir kaç bilim insanı Pizol anısına Alp borazanları eşliğinde konuşma yaptı.

Fakat Huss’a göre Pizol ilk olmasa da üzerinde en fazla bilimsel çalışma yapılan buzul olması nedeniyle ayrı bir önemi bulunuyor. Buzul bilim adamları tarafından 1893 yılından beri takip ediliyordu. Göreceli olarak daha düşük bir yükseklikte bulunan Pizol’un hacminin yüzde 80 ile 90 arasındaki kısmını sadece 2006’den sonra kaybetmiş olması küresel ısınmanın seyri açısından oldukça dikkat çekici bulunuyor.

Alp buzullarının yüzde 90’ından fazla bu yüzyıl sonuna kadar yok olabilir

Huss ve diğer bilim insanları CO2 emisyonlarının düşürülmemesi halinde Alp dağlarındaki buzulların yüzde 90’ından fazlasının tamamen eriyebileceği uyarısında bulunuyor. Nisan ayında yayınladıkları çalışmaya göreyse şu andan itibaren artık ne yapılırsa yapılsın bu buzulların an az yarısı 2100 yılına kadar yok olacak. Alp dağlarındaki en büyük buzul olan Aletsch‘in ise 80 yıl içerisinde tamamen erime riski bulunuyor.

Pizol için düzenlenen cenaze töreni iklim değişiminin buzulların yok olmasına sebep olmasının yanı sıra insanlığın hayatta kalma yollarını da tehlikeye attığını dikkat çekmeyi amaçlıyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.