DünyaManşet

İkinci 68 Baharı: Fransa Macron hükümetinin politikasına karşı greve giderek sokağa indi

0

Fransa’da yüz binlerce insan Macron hükümetinin politikasına karşı sokaklara indi.

Demiryolu işçilerinin statüsünü değiştiren, memur sayısını azaltan, emekli ücretlerini düşüren reforma karşı grev kararı alan 7 büyük sendika konfederasyonu, ülkenin dört bir yanında adeta hayatı felç etti.

Tren, uçak, metro seferleri aksadı, okullarda eğitim verilemedi, hastanelerde, bakımevlerinde, bakanlık binalarında kamu hizmetleri görülemedi.

21 Mart akşamı başlayan grev sürüyor

Eyleme emekli memurlar ve öğrenciler de destek verdi.

Kamu görevlilerindeki yedi temsilci sendikanın ( CGT , FO , FSU , CFTC , Solidaires , FA-FP ve CFE-CGC ) çağrısı üzerine, tüm Fransa’da Çarşamba akşamından itibaren başlayan grevde, demiryolu işçileri özellikle başkent Paris’te hayatı felç etti.

Fransa Demiryolu İdaresi (SNCF) çalışanları grevlerini 3 ay boyunca, haftada 2 gün sürdürecek.

Ülkenin birçok kentinde gösterilere katılan öğrenciler, hükümetin liseyi bitirme ve üniversiteye giriş konularında getirdiği değişiklikleri protesto için tüm öğrencilere sokaklara çıkma çağrısında bulundu.

Öğrenci ve gençler destek için sokakta…

Göstericiler ve polis çatıştı: 7 gözaltı

Grev kararına destek vermek için ülke genelinde gösteriler de düzenlendi. Polis, gösterilere 200 bin insanın katıldığını açıkladı. Başkent Paris’te iki koldan başlayan yürüyüş Bastille Meydanı’na aktı.

Nantes, Marsilya, Strasbourg, Lyon ve Bordeaux kentleri başta olmak üzere tüm kentlerde yürüyüş düzenlendi. Paris’te Nation Meydanı’ndan başlayan yürüyüş ile Nantes gösterilerinde daha yürüyüşün başında, genç göstericiler ve polis arasında yer yer çatışmalar yaşandı.

Gençlerin taş, şişe fırlatmasına karşı polis göz yaşartıcı bomba ile yanıt verdi. Nantes kentinde 7 gösterici gözaltına alındı.

Üniversiteler eğitime ara verdi

Grev ve gösteriler nedeniyle Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nin başkentin farklı bölgelerindeki 4, Lyon Üniversitesi’nde de Berges du Rhone kampüsü kapatıldı.

Montpellier Paul-Valery ve Toulouse Jean-Jaures üniversitelerinde eğitime pazartesi gününe kadar ara verildiği, Lille şehrinde ise girişlerin bariyerler ve çöp konteynerleri ile kapatılması sonucu Lille Siyasal Bilimler Üniversitesi’nin tamamen işgal edildiği belirtildi.

İkinci 68 Baharı

Sendikalar, Fransa’da 1968 olaylarının 50’inci yıldönümünde başlayan grevleri, “İkinci 68 baharı” olarak tanımlayarak grevlerin genel bir huzursuzluğun ve öfkenin sokağa yansıması olduğunu ve bahar ayları boyunca devam etmesi için çalışacaklarını dile getirdi.

İnşaat ve yol tamir malzemelerinden oluşturulan barikatlarla okullara giriş ve çıkışların kapatıldığı belirtilen Le Figaro’nun haberinde, bir öğrencinin, “Durum tıpkı 1968 gibi. Kimse gidişattan memnun değil. 68 olayları da öğrenciler tarafından başlatıldı.” ifadesine yer verildi.

 

(Cumhuriyet)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.