ManşetTürkiye

İki dil, bir postal, bir hükümet

0

Türkiye’de konuşulan dillerden en yaygın ikinci dil olan Kürtçe’nin günlük hayatta daha fazla yer alması ve bunun daha da artmasına yönelik tartışmaların yaşanması, konuyla alakası olmayan bir kurumdan tepki gördü: Genelkurmay Başkanlığı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ”Son günlerde ‘dilimiz’ üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir” denildi. Genelkurmay’ın bu yaklaşımının hükümetin yaklaşımıyla hemen hemen aynı doğrultuda olması da, güncel olaylarda çoğunlukla karşı karşıya gelen bu iki yapının çok dillilik konusunda aynı safta yer aldıkları şeklinde yorumlanabilir. Hükümetin de, Genelkurmay’ın da “Tek dil, tek millet, tek devlet” ilkesini benimsediğini kamuoyuna duyuruyor.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi

1. Büyük Önder Atatürk’ün Türk ulusuna armağan ettiği en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti; halk egemenliğine dayalı, kuruluş felsefesinin temelinde, “Üniter devlet” ve “Ulus devlet” olgusunun yer aldığı, demokratik bir yapı ve sağlam hukuki temeller üzerinde yükselerek bugünlere ulaşmıştır.

2. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilmeyecek hükümleri arasında yer alan 3’üncü maddesi; “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.” hükmünü amirdir.

3. Dil, kültür ve ülkü birliği, bir millet olmanın başta gelen vazgeçilmezleridir. Dil birliğinin olmaması durumunda bunun sonuçlarının neler olacağı, tarihteki birçok acı örnekleriyle gözler önündedir.

4. Son günlerde “Dilimiz” üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir.

5. Türk Silahlı Kuvvetleri; Devletin, Anayasamızda yer alan, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma görevi kapsamında; Ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya devam edecektir.

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.