Kültür-Sanat

İFF, “Doğal olarak direniş” Bursa’da

0

Bu yıl 6.’sı düzenlenen ‘Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Bursa ayağı bugün (23 Eylül Cuma) 18.30’da Mahfel  önünden başlayacak yürüyüşle start alacak. ‘Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’, ‘Toprağımız, havamız, suyumuz için doğal olarak direniş’ sloganıyla Bursalılar ile buluşacak.

Direnişteki işçilerin, çevre hakkı mücadelesi verenlerin ve sinema emekçilerinin,festival takipçilerinin ve festival emekçilerinin katılacağı yürüyüş açılışın yapılacağı Kent Müzesi’nde son bulacak. Açılış Proğramı 19.00’da başlayacak. Festival Sunuş konuşmasının ardından plaketler sahiplerine verilecek. Yönetmeni Erkal Tülek’inde açılış gecesine katılacağı gecede HES’lerin Anadolu’da yarattığı çevresel, kültürel ve sosyo-ekonomik yıkımı anlatan Erkal Tülek imzalı ‘Sudaki Suretler’ belgeselinin gösterimi yapılacak. Gösterimin ardından Grup ENTU’nun  vereceği konserin ardından gece  sona erecek.

Festival çerçevesinde Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanında yeni ve klasikleşmiş belgesel ve filmler yer alacak. Filmlerin ücretsiz olarak gösterime sunulacağı festival, 29 Eylül’de Uğur Mumcu Sahnesi’nde yapılacak kokteyl ve ‘Çoğunluk’ filminin gösterimiyle sona erecek.”

Festivalde yerli ve yabancı 60’a yakın film gösterimde olacak. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi, TMMOB Bursa İKK, Kesk Bursa Şubeler Platformu, DİSK Dev Sağlık İş, DİSK Birleşik Metal İş, Bursa Tabip Odası, Türk İş, Tümtis, Bursa Halkevleri, Doğa-Der, ÇHD ve Bursa Su Platformu tarafından desteklenen festivalde birçok film izleyicilerle ücretsiz olarak buluşacak.

Festival hakkında destek veren kurumlar adına açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Fikri Düşünceli, “Gelenekselleşme yolunda hızla ilerleyen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 6. kez izleyicilerle buluşacak. Kolektif bir çalışmanın ürünü olan festival, büyük sermaye gruplarından ya da fonlardan destek almaksızın gönüllülerin emeğiyle büyümeye devam ediyor. Festival, düzenlediği birçok ülkenin öykülerini Türkiye’ye, bizim öykülerimizi de onlara aktararak birlik ve dayanışma elçisi oluyor.” dedi.

Filmler; Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi, BAOB Toplantı Salonu, Baro Evi Lokali, Yol-İş Sendikası Salonu, Tümtis Salonu, Yıldırım Halkevi, Livaneli Kültür Sanat Derneği, İnegöl Doğa-Der Lokali, Ekolojik Yaşam Derneği, Gemlik Yaşam Atölyesi, Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Sarya Kültür ve Sanat Derneği, A.K.D. Panayır Cemevi, Artvin Yusufeli Bademkaya Kültür Dayanışma Yardımlaşma Derneği Lokali’nde izlenebilecek.

İlgili haber;

İşçi filmleri festivali: “Doğal olarak direniş”

Bu yıl İşçi Filmleri Festivali’nin teması “Doğa-L Direniş”

Ajanslar, Yeşil Gazete

You may also like

Comments

Comments are closed.