Kültür-SanatEmekManşet

15’inci İşçi Filmleri Festivali bu yıl ‘evde kalamayanlara’ ithaf edildi

0

1-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 15. İşçi Filmleri Festivali bu yıl “Evde Kalamayanlara” temasıyla online olarak düzenlenecek.

Festivalin düzenleyicileri ise şu şekilde: DİSK, Birleşikk Metal-İş, Sine-Sen, Dev Sağlık-İş, Basın-İş, Türk-İş, Tez-Koop-İş, Tek Gıda-İş, KESK/SES, Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve sendika.org

‘Esin kaynağı emekçilerimiz’

Festival, 1 Mayıs saat 20.30’da farklı konuklarla İFF Youtube kanalında canlı yayınlanacak açılış gecesiyle başlayacak. Açılış etkinliğinin programı ise kısa bir süre sonra duyurulacak. Festival tarafından şu açıklamada bulunuldu:

Covid-19 salgını nedeniyle, 14 yıldır olduğu gibi sinema salonlarında bir araya gelemeyeceğiz. Düzenleme komitemiz festivalin esin kaynağı olan emekçilerin bu salgın hastalık karşısındaki durumuna dikkat çekmek için festivali internet üzerinden gerçekleştirme kararını aldı.

Festivali, başta sağlık emekçileri olmak üzere, market çalışanları, hizmet sektörünün değişik birimlerinde çalışanlar, ihracatı düşürmemek için çalışmaya mahkum edilen otomotiv işçileri, beyaz eşya sektöründe çalışan emekçiler, inşaat işçileri ve nicelerine ithaf ediyoruz.

Film gösterimleri ve söyleşiler

Festival programında yer alan filmler, 2 Mayıs tarihinden itibaren 7 Mayıs gecesine kadar internetten izlenebilecek. Türkiye ve dünyadan 43 film canlı yayın tekniği ile festivalin youtube kanalından gösterilecek. Sadece programda belirtilen saatlerde izlenebilecek filmler  arşivde yer almayacak.

Öte yandan film gösterimleri sonrasında canlı yayınlarla yönetmen söyleşileri gerçekleştirilecek. İzleyiciler dünyanın her yerinden bu söyleşilere katılıp yönetmenlere soru sorabilecek.

Otobüs/ Tunç Okan

Özel konuk yönetmen Tunç Okan

Yönetmen retrospektifi kapsamında ise özel konuk yönetmen Tunç Okan olacak. Bu kapsamda yönetmenin “Otobüs“, “Sarı Mercedes“, “Cumartesi Cumartesi” ve “Umut Üzümleri” filmleri gösterilecek. Öte yandan Tunç Okan Fransa’dan festival yayınına bağlanarak canlı yayında izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivali sosyal medya kanallarından da takip edebilirsiniz:

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

You may also like

Comments

Comments are closed.