ManşetTürkiye

İçki yasağı kararlarında imzası olduğu söylenen bazı Belediye Başkanları: Kararlarda imzamız yok

0

17 günlük tam kapanma süresince içki satışının Valilik eliyle İl Hıfzısıhha Kurulları kararlarına dayanarak yasaklanmasıyla ilgili bazı CHP’li belediye başkanlarının da imzası olduğu dair iddialara, belediye başkanlarından cevap geldi.

İzmir, Aydın, Antalya illerinin belediyeleri tarafından yapılan açıklamada, belediye başkanlarının konuyla ilgili kararlarda imzalarının olmadığı kaydedildi.

Konuyu yakından takip eden Avukat Ali Gül, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda alkol satışı yasaklanan 21 ilin sekizinde CHP’li belediye başkanlarının imzasının olduğunun açıklandığını söylemişti.

‘Tunç Soyer’in imzası yoktur’

Kararda imzası olduğu söylenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şu açıklama yapıldı:

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu’nda oy birliğiyle alındığı açıklanan 2021/28 sayılı kararda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in imzası bulunmamaktadır.”

‘Oy birliğiyle karar verildi’

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise, alkollü içecek satışının yasaklanması kararının oy birliğiyle alındığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

İl Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesinde yazılı üyelerin katılımı ile İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında toplanmıştır. Yapılan toplantıda, 1593 sayılı Kanunu’nun 27 ve 72. maddeleri uyarınca, aşağıdaki kararlar alınmıştır.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27.04.2021 tarihli ve 7576 sayılı genelgesi ve 21.04.2021 tarihli ve 25 No’lu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olması gerekmektedir.

İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 No’lu kararındaki “sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal vb. işyerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması” maddesine istinaden 29.04.2021 – 17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Aydın Belediyesi de karara imza atmadığını söyledi

Benzer bir açıklamada Aydın’dan geldi. Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu‘nun karara imza atmadığı açıklandı:

Aydın İl Hıfzısıhha Kurulu’nda oy birliğiyle alındığı açıklanan (alkol hakkındaki) 2021/25 sayılı kararda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun imzası bulunmamaktadır.”

‘Şerh koyacağım’

Gazeteci Batu Bozkürk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, içki yasağında imzası olduğu belirtilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile konuştuğunu ve Özcan’ın “Öyle bir karara imza atmadım. Kararı gönderecekmiş Vali Bey. Ben şerh koyacağım” dediğini aktardı.

Yaşananlara tepki

Bu illerin yanında Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek de kararı henüz imzalamadığını ifade etti. Avukat Ali Gül, yaşananlara şöyle tepki gösterdi:

 

‘Dava açacağız’

Avukat Gül, karara hem dava açacaklarını hem de suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti:

Biz hafta başında hem karara dava açacağız, hem suç duyurusunda bulunacağız, hem de vatandaşlardan karara dava açmalarını isteyeceğiz. Diğer belediyeler açıklama yapmadı, onların da açıklama yapması gerekiyor. Onlar da imzalamadıysa, oralarda da suç duyurusunda bulunacağız.”

Bunların yanında, alkollü içki satışını yasaklayan kararda imzası bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Alınan kurul kararında sadece alkol satışının yasaklanması yok. Diğer olumlu kararlar da var. Kamu görevlisi olarak imzalamak zorundasınız” açıklamasında bulundu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.