İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

İçişleri Bakanı’nın ‘alçak’ ve ‘uşak’ sözleri ifade özgürlüğü kapsamında görüldü

0
İstinaf mahkemesi olarak karar veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Prof. Dr. Baskın Oran‘a yönelik kullandığı  ‘alçak’ ve ‘uşak’ ifadelerinin düşünce özgürlüğü kapsamı içinde kaldığına hükmetti. İstinaf mahkemesi böylece Baskın Oran’ın manevi tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını onamış oldu.

Dava süreci, Prof.  Baskın Oran’ın 23 Haziran 2017’de, birbiri ardına kronolojik olarak sıralanmış gazete haberlerinden oluşan ‘Kürtler Üzerine Bazı Trajikomik Deneyler‘ başlıklı yazısıyla başlamıştı. Bakan Soylu, söz konusu yazıyla ilgili olarak Twitter hesabından “Kendisini ilim adamı diye pazarlamış yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” paylaşımı yaptı.

Savcılıktan ‘takipsizlik kararı’

Soylu’nun bu paylaşımının ardından İstanbul Başsavcılığı, Baskın Oran hakkında soruşturma açtı. Savcılık soruşturma sonunda, yazıda suç unsuru bulunmadığını belirterek, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Oran, karar üzerine kişilik haklarını zedelediği için Soylu’ya Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açtı. Soylu’nun avukatı bu dava dilekçesine, “… davacının söz konusu yazısının şiddete teşvik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör örgütü propagandası içerdiği”ni söyleyerek cevap verdi.

Prof. Dr. Oran ise duruşmada hakime şöyle seslendi:

“Bana davalının tweet’iyle yöneltilen sözlerin, benim tarafımdan davalıya aynen yöneltilmesi halinde ne karar verecek idiyseniz, o şekilde karar vermenizi talep ediyorum. Eğer ben Bakan Soylu’ya ‘Kendisini devlet adamı diye pazarlamış, yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Süleyman Soylu’ diye hitap etseydim ne olurdu? Sadece onu düşünerek karar veriniz, yeter.” 

‘Ağır eleştirilere cevap verme hakkı’

Mahkeme, Oran’ın tazminat davasını reddetti. Gerekçeli kararda, “Soylu’nun ‘suç unsuru taşıdığını değerlendirdiği’ eylemler konusunda halkı bilgilendirdiği, devlete ve güvenlik güçlerine ağır eleştirilere cevap verme hakkını kullandığı, kişilik hakları ve ifade özgürlüğünü hedef almaksızın Baskın Oran’ı eleştirdiği ve bunun ifade özgürlüğü üzerinde caydırıcı etki yaratacağının söylenemeyeceği” belirtildi. Mahkeme kararında, Baskın Oran’ın makalesinden ise ‘bildiri’ diye bahsedildi. 

Baskın Oran’ın bunun üzerine davayı taşıdığı istinaf makamı olan  Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin ret kararının kaldırılmasını oybirliğiyle reddetti.

Kararda özetle şöyle denildi:

Bakan Soylu’nun tweet’i kendisinin kişisel değer yargısı niteliğindeki görüşleri ve davacının değerlendirmelerine karşılık cevapları olup, ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamı sınırları içinde kaldığı ve davacının da eleştiriye açık olması gerektiği için, davacının isteminin tümden reddine karar verilmesi doğrudur.”

Prof. Dr. Baskın Oran, istinaf mahkemesinin kararını temyiz talebiyle Yargıtay’a taşıdı.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.