ManşetTürkiye

Hükümet cinsel taciz yasasını geri çekti!

0

Başbakan Binali Yıldırım cinsel taciz yasasının komisyona geri çekildiğini açıkladı. Tasarı tekrar görüşülecek.

Tartışma yaratan cinsel taciz suçlarını kaldıran düzenleme komisyona geri çekildi. Kararı bu sabah Atatürk Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Yıldırım, cinsel düzenleme için, “Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz” dedi.

57

Ortada bir mağduriyet olduğunu söyleyerek bunu gidermek için yeni bir çalışma yapılacağını belirten Yıldırım, “Sorunların çözüm yeri siyasettir. Muhalefetin de bu konudaki önerilerini iletmesini istiyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gece yaptığı açıklamada, konunun ‘mutabakat’ ile ele alınması gerektiğini söylemişti.

‘NEYMİŞ, TECAVÜZCÜYE AF GELİYORMUŞ’

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması şöyle:

“Ceza kanununda suç olarak tanımlandı ancak bu değişikliği bilemeyen gençler 17, 18 yaşından önce velilik yapıyor. Çocukları olunca nüfusa kayıt sırasında bunun suç olduğunu ancak öğrenebiliyorlar. Erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Bu toplumda bilindiğinden daha derin kanayan bir yaradır. Seçim meydanlarında gerek bizler, gerek muhalefet partileri hep bu sorunla karşı karşıya kaldık. Biz bir söz verdik. Prensibimiz sorunları torunlara havale etmemek olduğundan bu sorunu halletme kararı verdik. Bu nedenle bir girişimde bulunduk ve kanun teklifinde bulunduk. Birden bire ne olduysa kıyamet koptu. Neymiş tecavüzcüye af geliyormuş. Böyle bir şey yok. Muhalafet partilerine uzlaşma çağrıları yaptık. Teklifiniz varsa getirin bu kanayan yara ortadan kalksın dedik.

Bu çağrımız gerektiği gibi destek görmediği gibi bunu bir siyasi rant olarak kullandılar. Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca bütün tarafların görüşleri değerlendirilip bu sorun çözüme ulaştırılacaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. 3800 bu şekilde vaka var. Komisyonda muhalefetten de bir teklif gelirse düzenleme olgunlaştırılacak. Gelmezse sivil toplum kuruluşlarından, uzmanlardan gelen önerileri de dikkate alarak bu sorunu çözeceğiz. Sorunların çözüm yeri siyasettir. Biz hep sorunları çöze çöze geldik.”

ADALET BAKANI BOZDAĞ’DAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da Başbakan’ın ‘komisyona çekiyoruz’ açıklaması sonrasında Twitterdan açıklamada bulundu. Bozdağ’ın düzenleme ile ilgili açıklaması şöyle: Kanunun izin verdiği yaştan önce evlenenlerin mağduriyetlerini gidermek için yapılan düzenleme, Adalet Komisyonuna çekilecek. Komisyonda evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme tasarı metninden çıkarılacak.

 

(Gazete Duvar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.