Türkiye

HSP kurmayları: ‘Numan sen git, biz gelmiyoruz’

0

Halkın Sesi Partisi’nin (HSP) kurucuları arasında yer alan Prof. Mehmet Bekaroğlu, Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, Prof. Dr. Cihangir İslam, Prof. Dr. Cem Somel ve Prof. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, Genel Başkan Numan Kurtulmuş’a mektup yazarak, partiden istifa etmesini ve partinin geleceği ile ilgili kararı geride kalanların vermesini istedi.

‘Sayın Numan Kurtulmuş, Halkın Sesi Partisi’nin değerli kurucuları, sevgili arkadaşlar’ diye başlayan mektupta, partiyi kurarken insana ve topluma ve siyasete dair önemli şeyler söylendiği belirtildi. Mektupta, “Görünen o ki başta Genel Başkan olmak üzere bazı arkadaşlarımız bu söylenenleri unutmuş, önümüzdeki günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katılacaklar. Talebimiz şu: AKP’ye katılacak olan arkadaşlarımız Halkın Sesi Partisi’nden istifa etsinler, partinin kaderi ile ilgili kararı partide kalanlar versin.” denildi.

‘Partimizi lağvetmeyin, ahlaka sığmaz’

“Sayın Genel Başkan, sizden ve sizinle beraber AKP’ye gitmek isteyen arkadaşlardan şu asgari ahlaki davranışı bekliyoruz.” denilen mektup şöyle sona eriyor: “Parti programımıza, verdiğiniz sözlere tamamen aykırı bir iş yapıyorsunuz; partimizi terk ediyorsunuz. O halde partiden istifa edin, vedalaşıp-helalleşerek ayrılın. Aksi takdirde ‘hakkı seslendiren bir grubu susturmuş’, ‘hayırlı işlerle anılan bir kurumu lağvetmiş’, ‘giderayak yakıp-yıkmış’ olursunuz. Bu hiçbir ahlaki ölçüye sığmaz, bunu hiçbir kültür, hiçbir değer sistemi kabul etmez.

“Partimizi atlama tahtası konumuna düşürdünüz’

İki aydan beri yaşananlar göstermiştir ki, bu bir birleşme ya da bütünleşme değildir. Olamazdı da. Çok açık ki Sayın Kurtulmuş ve bir kısım arkadaşlar, Halkın Sesi’nin programını terk edip AKP’ye katılacaklar. Bunca söylenen sözler boşmuş; iki yıldır çoluk çocuğunun nafakasından kesip partimizi açık tutmaya çalışan teşkilat mensuplarımız sadece bir araç, atlama tahtası konumuna düşürülmüştür. Hala Sayın Kurtulmuş’a inanıp birlikte gitmek isteyecekler elbette olacaktır. Bu arkadaşlarımızın da AKP’nin kapısında istiskal edileceğinden hiç kuşku yoktur. Kurucu üyelerimizi kongreye gelmeye ve Halkın Sesi’nin susmaması için oy kullanarak bu oyunu açığa düşürmeye davet ediyoruz.”

Yeşil Gazete

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.