GündemManşetTürkiye

HRW’den ‘çoklu baro’ girişimine tepki: Böl ve yönet taktiği

0

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) ve Uluslararası Hukukçular Komisyonu, bugün TBMM Genel Kurulu‘nda oylamaya sunulması beklenen, barolarda seçim ve delege sisteminin değişmesiyle ilgili  değişiklik önerisini eleştirdi. 

Yayımlanan açıklamada, Türk hükümetinin ‘birçok baro birliğine izin verme planının siyasi bir amaç güttüğünü, bunun adil yargılama imkanlarını zayıflatacağını’ ve ‘böl ve yönet’ taktiği uygulanmaya çalışıldığı belirtildi. Hiç bir şekilde baro birliklerine danışılmadan adım atıldığı kaydedine açıklamada 80 baro birliğinden 78’inin plana karşı görüş bildirdiğine dikkat çekildi.

Euronews‘e konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya direktörü Hugh Williamson, “Türkiye’nin önde gelen baro birlikleri, hak ihlallerinin Türkiye’de yaygınlaştığı bir dönemde adil yargılanma haklarının savunulmasında kilit rol oynuyor” dedi.

Williamson şunları kaydetti: “Hükümet birden fazla baro birliği oluşturmak istiyor ve önde gelen baro birliklerinin ulusal düzeyde temsiliyet gücünü önemli ölçüde azaltmak için harekete geçti, baro birliklerinin otoritesini ve rolünü azaltmak için açık ve net bir şekilde böl yönet taktiği uyguluyor” 

Önerilen değişiklikler, 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde, en az 2 bin avukatlık bir grubun alternatif baro birlikleri kurabileceğini öngörüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin barolarını hedefleyen taslağın mali kaynak dağıtımı açısından da sonuçları olacağı belirtiliyor.

‘Hükümet barolar ile istişare sürecine girmeli’

Uluslararası Hukukçular Komisyonu Avrupa ve Orta Asya Programı Direktörü Roisin Pillay da, “Hükümet, derhal önerilen değişikliği geri çekmeli ve barolarla tam istişare sürecine girmelidir” dedi.Pillay temel hak ve hürriyetler konusunda büyük sıkıntı yaşanırken hükümetin bu yönde adım atarak durumu siyasileştirmeye çalışarak hukukun üstünlüğü ilkelerini daha da zayıflatmaya çalıştığının altını çizdi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic de geçtiğimiz hafta Türk hükümetini bu konuda uyarmıştı.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.