ManşetTürkiye

Hrant Dink’in katili Ogün Samast adını değiştirmek için başvuru yaptı

0

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink‘i 16 yıl önce katleden Ogün Samast, cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında tahliyesinin ardından ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu.

Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevi’nden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım’da tahliye edilmişti. Tahliyesinin ardından açılan yeni dava, hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi‘nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel‘in de arasında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirildi.

Trabzon’dan Segbis’le duruşmaya katıldı 

Tahliyesi sonrası memleketi Trabzon’da yaşamaya başlayan Ogün Samast, 6 Aralık’ta, İstanbul’daki davada ifade vermek için Akçaabat Adliyesi’ne gitti.  Akçaabat 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi‘nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya katılan Samast’ın avukatı ek süre talep etti. Talep, mahkeme başkanınca kabul edilirken, Samast ifade vermeden SEGBİS bağlantısından ayrıldı. Ogün Samast hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına hükmeden mahkeme, gelecek celse duruşmaya katılması için Akçaabat 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasına ve savunmasının alınmasına hükmetti.

Duruşma 6 Mart 2024’e ertelendi.

İsim değiştirme dilekçesi

Bu arada son davada tutuksuz yargılanan Samast’ın, Akçaabat Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne yazılı dilekçeyle başvurarak, adının değişmesini talep ettiği öğrenildi. Samast’ın gerekçesini değerlendirecek olan mahkeme, ad değiştirme talebine yönelik karar verecek.

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.