ManşetTürkiye

Hrant Dink davası: İki jandarma hakkında tutuklama kararı verildi

0

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 117. duruşmasında Veysel Şahin ve Volkan Şahin tutuklandı.

Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu dördü tutuklu 76 sanığın yargılandığı davaya tutuklu sanıklar Muharrem Demirkale, başka suçtan tutuklu sanıklar Hamza Celepoğlu, Mehmet Uçar Ses ve Görüntülü Bilişim (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanıklar Önder Araz, Ali Barış Sevindik, Ali Öz, Mustafa Küçük, Emre Cingöz, Gazi Günay ve Celalettin Cerrah ise mahkemeye gelerek duruşmaya katıldı.

‘Görevim esnasında herhangi bir esnekliğim yoktur’

Mütalaada görevi kötüye kullanmak suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapsi istenen dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah beraatini talep ederek şunları söyledi:

Trabzon Valisi’nin konuyu İstanbul Valisi’ne bildirmesi gerekirdi. Hatta bu tür konularda İçişleri Bakanlığı’nın bilgilendirilmesi gerekir. Görevim esnasında herhangi bir esnekliğim yoktur. Devletime ve milletime 47 yıl hizmet ettim. Hiçbir kusurum ve sabıkam olmamıştır. Bunun böyle kalmasını isterim. 47 yıl hizmet ettiğim devletimde ufak da olsa sabıkalanmak istemem.”

Fotoraf: DHA

‘Dink adını bilmiyordum’

Anayasayı ihlal suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kasten öldürme suçundan müebbet, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanmak, örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım suçlarından da 5 yıl 10 aydan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ise beraatini talep ederek şu ifadelerde bulundu:

Savcılık mütalaasındaki iddiaların hiçbirisine katılmıyorum. 2004 Ağustos’ta Trabzon Jandarma Komutanlığı’na atandım. Görevimi kanuni olarak yerine getirdim. Görev yaptığım sürede pek çok olay oldu ve yasalar çerçevesinde işlemler yapıldı. 2007 ocak ayında Dink’in öldürülmesi üzerine, İçişleri Bakanlığı müfettişleri olmak üzere belli makamlarca inceleme ve araştırma yapıldı. Ben kişisel olarak öldürme olayı meydana gelene kadar Dink adını bilmiyordum. Olaydan sonra gazeteci olduğunu ve Agos’ta çalıştığını öğrendim. Emrimde çalışan personel Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisini alıyor personel, sabah toplantıda şifai olarak söylüyor. Bunu kayıt altına almıyor. Bunu kim rapor haline getirecek ve imzaya açacak görev tanımı açık. Komutanın bu işleri yapacak ne gücü, ne zamanı vardır. Görevini zamanında yapmayan personel yanlış davranmıştır.”

Öz, hakkındaki kaçma iddialarını da yalanladı.

3 sanığın adli kontrol kararı kaldırıldı

Mahkeme heyeti, sanıklar Ecevit Emir ve Ali Öz hakkındaki adli kontrol kararlarının duruşmaya gelerek takip etmeleri dikkate alınarak kaldırılmasına, sanık Emre Cingöz hakkındaki adli kontrolün de kaldırılmasına karar vererek bu sanıklar hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının ise devamına hükmetti.

Savunmalara devam edilecek

Heyet, sanıklar Veysel Şahin ve Volkan Şahin’in “dosya kapsamında cinayetin daha önceden bilgisi olan ve kendisine Coşkun İğci vasıtasıyla haberdar edilen kişilerden olması, sanıkların cinayeti daha önceden bildiklerine dair dosya kapsamında delillerin olması, mütalaada istenen ceza durumu, kuvvetli suç şüphesinin olduğu, sanıkların tutuklulukta geçen sürelerin azlığını” dikkate alarak tutuklanmalarına ve tutuklanmalarına yönelik yakalama emirlerinin çıkarılmasına karar verdi.

8 Ocak cuma günü de sanık savunmalarının alınmasına devam edilecek.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.