DünyaManşet

Hollanda’da binlerce kadın sokakta işeme hakkı için pisuvar eyleminde

0

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 2 yıl önce sokağa işlediği için 140 euro para cezasına çarptırılan 23 yaşındaki Geerte Piening adlı kadının açtığı dava, mahkemenin verdiği karar nedeniyle ülkenin en önemli konularından biri haline geldi.

Amsterdam’da sıklıkla karşınıza çıkabilecek pisuvarlardan biri

Amsterdam Mahkemesi yargıcı, kentin birçok köşesinde bulunan ve erkeklerin kullandığı pisuvarlara pekâla kadınların da işeyebileceğini belirterek, Geerte Piening’in ayrımcılık gerekçesiyle yaptığı başvuruyu haksız buldu.

Binlerce Hollandalı kadın, hakimin bu kararını protesto etmek için Amsterdam’da erkekler için yapılan pisuvarlara işeme eylemi yapmaya karar verdi.

22 Eylül Cuma günü yapılması planlanan eylem, katılımın yüksek olması nedeniyle son anda iptal edildi. Etkinliği düzenleyen Cathelijne Hornstra, buna gerekçe olarak, binlerce kadının katılacak olması nedeniyle güvenlik sorununun ortaya çıkmasını gösterdi.

Kadınlar toplu eylem yerine, bulundukları yerlerde pisuvara işerken fotoğraf çekip bunları sosyal medya üzerinden paylaşacak.

Cathelijne Hornstra adlı kadının Facebook üzerinden başlattığı “Kadınlar için pisuvara işeme” eylemine katılmak için binden fazla kadın başvurdu. 5500 kadın da, eyleme katılmayı düşündüğünü bildirdi.

Eyleme katılma kararı alan kadınlardan biri olan Maike, Metro gazetesine yaptığı açıklamada, “Şimdi bunu deneme vakti. Pisuvara işemek nasıl olacak merak ediyorum” diye konuştu.

Hakimin bu kararı alırken ne düşündüğünü merak ettiğini söyleyen Maike, “Popomu arkaya doğru uzatıp, gelip geçen onca kalabalığın içinde nasıl yapacağım bilmiyorum. Pek hijyenik değil. Bir de üstelik çıplak dolaşıyoruz diye ceza alma riski var” dedi.

Aynı meydanda 60 yıl önce annesinin pantalon giyme hakkı için eylem yaptığını anlatan Hollandalı kadın, şimdi de kendisinin, “insani değerlerini koruyarak işeme hakkı” için oraya gideceğini söyledi.

Hollandalı kadınlara göre, umumi tuvalet sorunu sadece Amsterdam’a özgü değil. Hollanda’nın diğer büyük şehirlerinde de kadınlar için yeterli tuvalet yok.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.