Bilim-Teknoloji

Hindistan’da 34 euroluk tablet

0

Tablet bilgisayar savaşı kızışacak. Hindistan’da dünyanın en ucuz tablet bilgisayarı üretildi. Hedef öncelikle öğrencilerin internete erişimini kolaylaştırmak. Ucuz tabletler, daha sonra piyasada da satışa sunulacak.

Hindistan’da milyonlarca insana internete erişimi sağlayacak dünyanın en ucuz tablet bilgisayarı üretildi. Kanadalı Datawind şirketinin ürettiği ve Aakash (Gökyüzü) adı verilen tablet bilgisayarın fiyatı 2276 rupi, yani 34 euro. Ancak bu fiyat sadece öğrenciler için. Ucuz tablet bilgisayarın daha sonra piyasa da 45 eurodan satışa sunulacağı açıklandı.

Yeni Delhi hükümetinin bu tablet bilgisayardan ilk etapta 100 bin adet satın alacağı ve üniversite öğrencilerine dağıtacağı açıklandı. Fiyatının gelecekte yaklaşık 26 euroya kadar düşmesi bekleniyor. Hatta Datawind şirketi uzun vadede Aakash’ın 7,50 euroya satılabileceğini söylüyor.

Kitlelerin internet erişimi hedefleniyor

Hedeflerinin bilgisayar kullanımı ve internet erişimi alanında fiyatları düşürmek olduğunu söyleyen şirket yöneticisi Suneet Singh Tuli, Aakash sayesinde bilgisayarların ve internetin geniş kitleler için erişilebilir hale geleceğini kaydediyor.

Hindistan’da üretilen Aakash, 7 inç dokunmatik bir ekrana, kablosuz internet fonksiyonuna, multimedya oynatıcısına, iki USB girişine ve 180 dakikalık bir aküye sahip. Aakash, Google’ın Android işletim sistemini kullanıyor.

Önce öğrencilere

Şu anda günde 700 adet üretilen Aakash, ilk etapta okullar ve üniversiteler üzerinden dağıtılacak, kasım ayı sonunda ise ticari olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Hindistan’daki üreticiler, Hintli tüketicilerin bilinen bilgisayarları atlayarak, doğrudan tablet bilgisayarları tercih edeceğini umuyor. Ülkede sabit telefon bağlantısı olmayan birçok kişi de, doğrudan cep telefonu almıştı.

Geniş kapsamlı eğitim hamlesi

Aakash, Yeni Delhi hükümeti tarafından ülkedeki eğitim sistemini iyileştirme amacıyla yürütülen geniş kapsamlı bir programın parçası. Hindistan’daki nüfusun yüzde 39’u hâlâ okuma-yazma bilmiyor.

(DW)

Kategori: Bilim-Teknoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.