Doğa MücadelesiManşetTürkiye

‘Hiçbir yere gitmiyoruz’ diyen Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü görevden alındı

0

Kazdağları’nda siyanürlü altın arama için binlerce ağacı katleden Kanadalı şirket Alamos Gold şirketinin Türkiye’deki taşeronu Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün görevine 31 Mayıs itibariyle son verildi. 

Alamos Gold’un 10 yıllık ruhsat süresi 2019 yılı Ekim ayında dolması üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kirazlı’daki altın arama ruhsatını iptal etmişti.  Ruhsatın yenilenip yenilenmeyeceği tartışmaları sürerken Genel Müdür Şentürk, Hürriyet’e verdiği röportajında, “Hiç bir yere gitmiyoruz, 60 yıllık ruhsat hakkımız var, Türkiye Cumhuriyeti’ne söz verdiğimiz gibi yerin altındaki madeni çıkaracağız” demişti.

‘Karşılıklı anlaşmışlar’

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında ,Alamos Gold’un Hollanda‘daki iştiraki üzerinden, Doğu Biga’nın genel müdürü, yönetim kurulu üyesi ve başkanvekili Ahmet Şentürk’ün bu görevlerinin sona erdiğini yazdı.

“Şentürk, geçen yıl kasım ayında, 2 yıllığına yönetim kurulu üyesi, bir yıllığına da başkanvekili olarak seçilmişti (Şentürk’ün tahkim kararı öncesinde, Kirazlı’yla ilgili bazı açıklamaları epeyce tartışılmıştı.) Bu koltukta sadece 6 ay kalabilen Şentürk’ü aradım. Görevinin neden bittiğini sordum” diyen Toker, “Karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırdık” yanıtı aldığını aktardı.

Toker, son aylardaki tartışmaların bu kararda etkisi olup olmadığı yönündeki sorusuna Şentürk’ün, “Hayır, bu profesyonel bir karar” yanıtı verdiğini ifade etti.

Şentürk’ün konuşmak istemediğini belirttiğini aktaran Toker, yeni başkanvekili olarak Elgin Doğrul’un getirildiği bilgisini aktardı.

Şentürk, mart ayındaki bir söyleşide Kazdağları’ndaki altın madenini çıkarmak için 30 yıl beklediklerini belirtmişti. Protestolar nedeniyle sürecin uzaması için “Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil, Kaz Dağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz” ifadesini kullanan Şentürk, ‘Su ve Vicdan Nöbeti‘ni de şöyle değerlendirmişti:

“Su ve Vicdan Nöbeti vesaire falan filan. Herkes her şeyi yapma hakkına sahiptir. Gelir çadırını kurar. 400 gün mü ne beklediler. İstediği kadar beklesin, Herkesin gösteri yapma hakkı var. Konser verilebilir. Bunlara farklı anlamlar yüklemem. Biz madenciyiz, sabırlıyız.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.