EkonomiManşetTürkiye

HDP’li Kenanoğlu: Elektrik şirketlerine kıyak, vatandaşa zam yapılıyor

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, pandemi döneminde zorluk yaşadıkları bahanesiyle elektrik şirketlerine yapılacak 3 milyar liralık yardımı Meclis gündemine taşıdı.

Kenanoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde yardımın elektrik faturalarını yansıtılacağını belirterek milyonlarca insanın işsiz kaldığı bir dönemde bu kararla sermayeden yana tavır alındığını belirtti.

‘Faturalara yansıtılacak’

Açıklamada “Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği’nde yapılması düşünülen değişikliğe göre; destek kapsamı dışında kalan santraller ile 13 yıldan fazla faaliyet gösteren ithal kömür ve doğalgaz santrallerinin yardım kapsamına alınacağı öngörülmektedir” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

Söz konusu şirketlere ödenmesi düşünülen yardım parasının kamuya ait olan TEİAŞ’ın gelir tavanına eklenmesi ve buradan yapılacak harcamalarında elektrik faturalarına yansıtılarak halktan tahsil edilmesinin planlandığı anlaşılmaktadır.

‘Halktan gizlenecek’

TEİAŞ’ın yaptığı harcamaların daha önce faturalarda iletim sistemi kullanım bedeli olarak görüldüğü hatırlatılan açıklamada “Halktan gelen tepkiler üzerine artık gizli şekilde tahsil yoluna gidilmektedir. Yapılacak olan bu yeni yardım bedellerinin de aynı yöntemle faturalarda gizlenerek vatandaşların faturalarına ekleneceği bilinmektedir” denildi.

Açıklamada ek olarak “Elektrik uzmanları; EÜAŞ’ın dağıtım şirketlerine elektriğin kilowatsaatini Ocak 2020’de 27.56 kuruştan verirken, Nisan 2021’de 16.91 kuruşa düşürdüğünü açıklamıştır. Yapılan indirim tutarı yüzde 38,64 civarındadır. Ancak, EÜAŞ’ın pandemi döneminde dağıtım şirketlerine yaptığı bu indirim tutarları vatandaşın elektrik faturasına yansımadığı bir yana tam aksine vatandaş zamlı faturalarla baş başa kalmıştır” bilgisi paylaşıldı.

Fatih Dönmez’e sorular

“Pandemi döneminde sermayeden ve yandaşlardan yana tavır alan AKP-MHP iktidarının yoksulluğa, işsizliğe, açlığa çare üreteceğine, sözde zarar eden elektrik şirketlerine yardım etmeyi planlaması bizleri hiçte şaşırtmamaktadır” denilen açıklamada Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘e şu sorular yöneltildi:

  1. Bakanlığınızca, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen vatandaşlara yardım etmek yerine elektrik şirketlerine yardım edilmesi neden tercih edilmektedir?
  2. Elektrik ve doğalgaz borçlarını ödeyemediği için aboneliği iptal edilen vatandaş sayısı kaçtır? Bu vatandaşlara da yardım edilecek midir?
  3. EÜAŞ’ın dağıtım şirketlerine yaptığı indirimler yeterli gelmemiştir mi ki ayrıca yardım yapılmak istenmektedir?
  4. Bu şirketlere yapılacağı belirtilen yardımlar, vatandaşların elektrik faturalarına yansıtılacak mıdır?
  5. Pandemi döneminde elektrik tüketimi ne kadar azalmıştır?
  6. Pandemi döneminde elektrik üretim fiyatları ne kadar düşmüştür?
  7. Zor duruma düştüğü ifade edilen elektrik şirketleri hangileridir?
  8. Bu şirketlere yapılması düşünülen yardım miktarı ayrı ayrı ne kadardır?
  9. Yardım yapılması planlanan ithal kömür ve doğalgaz santralleri hangileridir?

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.