KadınManşetSağlıkTürkiye

HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit’ten Meclise kanun teklifi: HPV aşısı herkes için ücretsiz olsun

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Human Papilloma Virüsü (HPV) aşısının ücretsiz olması için Meclis başkanlığına ‘Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi sundu.

Kılıç Koçyiğit, HPV’nin sebep olduğu kanserlerin önlenmesi için geliştirilen aşıların ulusal aşılama programına alınmasını ve HPV aşısının herkes için ücretsiz olmasını talep etti.

‘HPV önlenebilir’

Kılıç Koçyiğit önerge gerekçe metninde, HPV’nin 200 farklı çeşidinin olduğuna ve dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan biri olduğuna dikkat çekti. Bu virüsün rahim ağzı kanseri, anüs kanseri, penis kanseri ve boğaz kanseri gibi kanser türlerine neden olduğu gibi, rahim ağzı kanserinin yüzde 99’unun da HPV enfeksiyonundan kaynaklı olduğuna da vurgu yaptı:

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, her yıl dünyada 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulmakta ve her yıl yaklaşık 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden yaşamını yitirmektedir. Bugün biliyoruz ki rahim ağzı kanseri önlenebilir ve erken tanı konulduğunda tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Bu kansere yukarıda da belirttiğimiz gibi HPV denilen ve en az 14 tanesinin yüksek riskli olduğu kabul edilen, 100’den fazla tipi olan virüs sebep olmaktadır.

Rahim ağzı kanseri ciddi bir hastalıktır. Norveç’te her yıl 250-300 kadının bu hastalığa yakalandığı belirtilmektedir. Ayrıca bu kanser türünden her yıl 75-100 kadın hayatını kaybetmektedir. Bazıları bu hastalığa genç yaşlarda yakalanmakta ve bunların yaklaşık yüzde 40’ına teşhis 45 yaşın altında iken konulmaktadır.

10 yıl öncesine kadar bu virüsten korunma şansı hiç yokken günümüze gelindiğinde geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonunun, buna bağlı olarak rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebileceği bilimsel olarak ortaya konulmuştur. 2006 ile 2020 yılları arasında bu aşının 100’den fazla ülkenin ulusal aşı programında olduğu belirtilmiştir.”

‘HPV aşısının tek dozu yaklaşık 600 TL’

HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, Türkiye’de HPV aşısı olmak isteyen kişilerin aşının tek dozu için yaklaşık 600 TL ödemek zorunda olduklarını şöyle ifade etti:

Aşılama bu kanser türünün önlenmesin de en etkin yol olsa da Türkiye HPV aşısını ulusal aşılama programına almamakta ve konuya dair bakanlık adım atmamaktadır. Mevcut durumda ülkemizde bu aşıyı yaptırmak isteyen kişiler bu aşının tek dozu için yaklaşık olarak 600 lira ödeme yapmak zorunda kalmaktalar.

Nitekim HPV aşısının ulusal aşı programına alınmasıyla daha az maliyetle kanser hastalığı önlenebilecek ve binlerce kadının hayatı kurtulabilecektir. Kanser tedavisine harcanan maliyetle kıyaslandığında daha az maliyetli olan bu aşıyı bakanlık aşılama takvimine almayarak yaşam hakkı ve sağlık hakkı ihlallerine sebebiyet doğurmaktadır. Günümüz şartlarını da düşününce ekonomik krizin yoğunlaştığı böylesi bir dönemde bu denli yüksek maliyetin bireyler tarafından karşılanması da sağlık hakkı ihlalidir.”

‘HPV aşısıyla binlerce kadının hayatı kurtulabilir’

HPV aşısının uygulamaya alınmasıyla binlerce kadının hayatının kurtulabileceğine dikkat çeken Kılıç Koçyiğit, bu aşının uygulanma azlığının aynı zamanda bir halk sağlığı problemi olduğunu da kaydetti:

Aşılamanın önemine dikkat çekmek adına şu bilgileri vurgulamakta fayda görüyoruz. Başlangıçta tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sadece 6 hastalığa karşı aşı uygulaması mevcuttu.

Bunlar; difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, verem ve çocuk felci aşılarıdır. Sadece bu aşılara yönelik yapılan uygulama sayesinde her yıl 3 milyon çocuğun ölümü, 750 bin çocuğun da sakat kalması engellendiği belirtilmektedir. Bu sebeple HPV aşısının da uygulamaya alınması ile binlerce kadının hayatı kurtulabilecektir.

HPV aşısının uygulanma azlığı aynı zamanda bir halk sağlığı problemidir. Kolektif bakımdan bir koruma sağlanması virüsün genel bulaşıcılığını da azaltacak rahim ağzı kanserinden kaynaklı ölümleri de büyük oranda azaltabilecektir. Yaşama son veren bir kansere yol açabilen bu virüse karşı üretilen bir aşının sigorta kapsamında olmaması sağlık hakkının öncelenmediği anlamına gelmektedir. Vakit kaybetmeksizin aşının sigorta kapsamına alınması ve herkesin ulaşılabilir şekilde ücretsiz erişebileceği formülün hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.

Sağlık ve sosyal güvenlik hakları Anayasa ile koruma altına alınmış ve devlete sorumluluk yüklemiştir. HPV aşısının kanser hastalıklarını önlemesi gerekçesi bile virüse karşı geliştirilen aşının ücretsiz şekilde sağlanmasına yetecek bir neden olabilmelidir. Bu sebeplerle aşının ulusal aşılama programına alınması ve ücretsiz bir şekilde herkesin bu aşıya erişimin sağlanması gerekmektedir.”

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.