TürkiyeManşet

HDP’li dört belediyeye kayyım atandı; iki eşbaşkan gözaltında

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  yönetimindeki Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediye eşbaşkanları görevden alınarak yerlerine kayyım atandı.  Yerlerine kayyım atanan Diyarbakır’a bağlı Silvan Belediyesi eşbaşkanları Naşide Toprak ve Ahmet Kaya evlerine yapılan polis baskını sonucunda gözaltına alındı.

Yerlerine kayyım atanan Batman eş başkanlardan Mehmet Demir ve Songül Korkmaz 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 66 oy ile göreve gelmişti. Yerine kayyım atanan ve gözaltına alınan Silvan Belediyesi eşbaşkanları yüzde 75,69 oy ile çoğunluktaydı.  Diyarbakır’a bağlı Lice ilçesinde de HDP yüzde 77,73, Ergani ilçesinde ise yüzde 55,85 oy ile seçimi kazanmıştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından verilen kayyım atama kararının ardından belediye binaları sabah saatlerinde polislerce ablukaya alınırken, belediyelerin önündeki caddeler trafiğe kapatıldı, belediyelere giden personeller de binalara alınmayarak evlerine gönderildi.

65 belediyeden 36’sına kayyım

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyım atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 2 il, 29 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyım atanmış oldu.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.