EkolojiManşet

HBO’dan yeni belgesel: Çernobil’in kayıp görüntüleri

0

HBO kanalı, 1986 yılında meydana gelen Çernobil nükleer felaketiyle ilgili  yeni belgeselini tanıttı. “Chernobyl: The Lost Tapes” (Çernobil: Kayıt Görüntüler) adlı belgesel, 36 yıl önceki patlamaya ait yeni ortaya çıkarılan arşiv görüntülerini içeriyor.

Çernobil Nükleer Santrali’nin 4’ncü reaktöründeki patlamada çevreye 1945’te Hiroşima‘ya atılan atom bombasının 50 katına eşit miktarda radyasyon yayılmıştı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak kabul edilen olayda iki işçinin patlamada, 29 itfaiyecinin radyasyon zehirlenmesinden öldüğünü açıklamış; Rusya, Ukrayna ve Belarus‘ta ise yaklaşık 100 bin kişinin radyasyona maruz kalmayla ilgili hastalıklardan öldüğü belirtilmişti.

 

Tüm zamanların en ölümcül nükleer kazası olan 36 yıl önceki felaketi izleyen ölüm, yıkım ve hastalığa dair filme ve videoya kaydedilen çok sayıda görüntü onlarca yıl gizli kaldı. Daha önce bilinmeyen bu görüntülere ulaşan Birleşik Krallık merkezli Sky Studios‘un hazırladığı belgesel, 26 Nisan 1986’daki  felaketten sonra Ukrayna’da yaşananlarla ilgili bilinmeyen hikayelere odaklanıyor.

Uzun süredir kayıp olan kayıtlarda tanıkların ifadeleriyle felaketten önceki hayatın kazanın ardından nasıl sonsuza kadar dönüştüğü anlatılıyor.  Tanıklardan biri fragmanda “Her şey belgelendi” diyor, “Ancak patlamanın ayrıntıları ve olası tehlikelerin çoğu, hasarı ‘tasfiye etmek’ ve olayın üstünü örtmek için asker gönderen Sovyet yetkilileri tarafından gizlendi. 

Yönetmenliğini James Jones‘un yaptığı “Chernobyl: The Lost Tapes” 22 Haziran’da HBO’da yayımlanacak. 

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.