KentManşet

Hazırlıkları tamamlanan Mecidiyeköy Meydanı, İBB tarafından açıldı

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 22 Ocak 2021 tarihinde başlattığı Mecidiyeköy Meydanı çalışmasını 10 ayın ardından tamamladı.

Toplam inşaat alanının 7 bin 800 metrekare olduğu Mecidiyeköy Meydanı’nın 2 bin 500 metrekarelik bölümünde yeşil alan bulunuyor. Meydan düzenlemesi için alana, 63 tane ağaç da dikildi.

Alanda İstanbul Kitapçısı, Mecidiyeköy Sanat ve ücretsiz kitap okuma imkanı sağlayan Ödünç Kütüphane de bulunuyor.

‘Hayat burada değişmeli’

Alanı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin birlikte gezdi.

Seçim döneminde meydanda değişiklik yapılması hakkında konuştuklarını dile getiren İBB Başkanı, o dönemde konuşulanları şöyle anlattı:

Seçim döneminde, sabahın çok erken bir vaktinde metrobüsle beraber buraya gelmeyi tercih ettik. İndik. İndiğimiz an itibariyle, buradaki nüfusun yaşam alanlarının ne kadar kaos içinde olduğunu, seyyar satıcılar, arabalar, bir takım emniyet güçlerimizin vasıtaları parklanmış vesaire. Ve gerçekten insanı ürküten bir alan. Ta o gün, ‘Hayat buradan değişmeli’ diye arkadaşlarımıza konuşmuştuk. Nasip oldu, gördük.”

‘İnsanlara mutluluk aşılayacağız’

“Sadece burada değil, İstanbul’un birçok alanında, birçok meydanında bu değişimleri yaşayacağız” diyen İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Bu değişimler neye yansıyor? Az önce bir sanat gösterisini dinledik. Bir müzik çalıyordu. Ve birkaç dansçı arkadaşımız da gösteri yapıyordu. Buradaki sanatsal etkinlikler, buradaki kültürel etkinlikler, buradaki İstanbul Kitapçısı -ki emanet kitapla ilgili bir süreç başlatıyor arkadaşlarım yazılımlarıyla beraber- işte bir sanat sergisinin oluşumu ve orada insanların sanatla buluşmaları… Burada aslında biz, insanlara mutluluk aşılayacağız. Ve bu mutluluğun aşılanmasının şöyle bir faydası var: İnsanlar, güzel alanlardan, güzel mekanlardan, güzel anılardan geçerek işine giderse, işindeki performansı da artar. Evine giderse, belki de o günün bütün yorgunluğunun üzerine bir tebessümle evine gider. Bir huzursuzluğu varsa, onu evine yansıtmaz. Evine farklı düşüncelerle döner. Pozitif düşüncelerle döner. Tüm bu yönleriyle işte şehrin donatı alanları, meydanları, boşlukları çok çok kıymetli.”

‘İstanbul’umuza hayırlı olsun’

İmamoğlu, alanla ilgili şu açıklamaları da yaptı:

Bundan sonra burası, başta ev sahibi olan Şişli Belediyesi’nin, Şişli halkının ama İstanbulluların da yeri. Dolayısıyla halkımıza emanet. Koruyup kollayacağını, geliştireceğini, bize öneriler getireceğini biliyorum. Bazı sanat etkinliklerini belki de bazı sivil toplum kuruluşları burada yapacaklar, tasarlayacaklar ve halkımızla buluşturacaklar. Alelacele, gecenin bir vakti, ‘Ben buradan kaçarak nasıl giderim? Başıma bir şey gelebilir mi’ düşüncesinin yerine, ‘Ya şurada bir soluklanayım, hatta kapalı da olsa sergi salonunun etrafında dolaşarak, içerideki aydınlatmanın verdiği avantajla uzaktan da olsa bir sanat eserini inceleyeyim’ deme fırsatını veren bu alanı var ettikleri için ve vatandaşlarımıza da sundukları için, vatandaşlarımızın da koruyacaklarına olan inancımla herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’umuza hayırlı olsun.”

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.