Hayvan HaklarıManşetTürkiye

[Hayvan Hakları Yasası nerede?] Demre’de 10 köpek zehirlenerek öldürüldü

0

Demre’nin Sülüklü, Kömürlük ve Taşdibi sahillerinde dün gece köpek ölüleri olduğu ihbarı üzerine ilçe belediyesi ekipleri çalışma başlattı. Demre Belediyesi’nde görevli veteriner hekim Dilek Bolat ve veteriner teknikeri Ömer Kocagöz, bölgede yaptıkları araştırmada 10 köpeğin cesedini tespit etti.  Gömülmeleri için bulundukları yerden alınan hayvanların zirai ilaçla zehirlendiği tahmin ediliyor.

‘Hepsi belediye ve gönüllülerin bakımında olan hayvanlar’

Demre Belediye Başkanı Kocakaya, “Zehirlenen köpeklerin hepsi belediyemizin takibinde olan, bakımları, aşıları yapılan köpekler. Ekiplerimiz ve gönüllüler tarafından düzenli besleniyorlar. Öyle bir olay ki aklım almıyor. Dün sahilde kamp yapan bazı kişiler, sokak köpeklerinden rahatsız oldukları konusunda şikayete geldi. Gece köpekler zehirlendi. Belediye olarak suç duyurusunda bulunacağız. Kameralar incelensin. Bu köpeklerin hepsi kısırlaştırılarak doğal ortama bırakılmış köpekler. Bu olayın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

İki yıl önce tüm partilerin oy birliğiyle hazırlanan Hayvan Hakları Yasa Tasarısı ise halen Meclis’te bekliyor. Hayvana şiddet ve saldırının ağır yaptırımlara konu olması beklenen yasanın yeniden gündeme getirileceği başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP yöneticileri tarafından sık sık dile getiriliyor, ancak henüz bir girişim bulunmuyor.

Hayvan hakları aktivistleri ise, üzerinde uzlaşılan tasarıda yapılması planlanan bazı değişikliklerin, taleplerini karşılamayacağını ifade ederek yasanın bir önce uzlaşıldığı haliyle çıkarılması için bir imza kampanyası başlattı. 

You may also like

Comments

Comments are closed.