Hayvan HaklarıManşet

Hayvan hakları aktivistleri bu Cumartesi, Kısırkaya’ya karşı İBB önünde

0

Hayvan hakları aktivistleri 28 Şubat Cumartesi günü İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) önünde buluşarak Sarıyer Kısırkaya geçici hatvan bakım merkezi ve Pendik’te de inşa edileceği duyurulan dev tesisi protesto edecek.

7kısırkaya kampına karşı ibbye

Birkaç hafta önce Kısırkaya’da gerçekleştirilen eylemde bu tesislerin işler hale gelmesi ile artacak olan sokak hayvanlarına yönelik sistematik şiddet, imha; doğanın işgali ve kentin talanını, rant projelerinin hayata geçmesine izin vermeyeceklerini ortaya koyan aktivistler İBB önündeki eyleme için de “Sokak hayvanlarının rant uğruna soykırıma tâbi tutulacağı, mevzuat sayesinde denek, hammadde olarak kullanılabileceği yasal bir sürece girdiğimiz bu dönemde lütfen sesimize ses katın; hayvanları yalnız bırakmayın!” çağrısıyla herkesi davet ediyor.

28 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 13:00’de Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık binası önünde başlayacak ve çağrıcılığını BAĞIMSIZ HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ,  DÖRT AYAKLI ŞEHİRSARIYER KENT DAYANIŞMASIİSTANBUL KENT SAVUNMASI, KISIRKAYALILAR DERNEĞİ , KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI ve YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ‘nin yaptığı eylem ile ilgili çağrı metni şu şekilde;

KISIRKAYA VE PENDİK ÖLÜM KAMPLARINA KARŞI 28 ŞUBAT CUMARTESİ İBB ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ.

Kısırkaya’nın ne kadar büyük bir toplama kampı olduğunu, sokak hayvanları için nasıl bir tecrit merkezi olacağını 31 Ocak’taki eylemde hep birlikte kendi gözlerimizle gördük. Doğal yaşam alanları, insanlar tarafından, beton yığınlarla yıllar önce ellerinden alınmış bu hayvanlara, sokaklarımızdaki kuytu köşeler bile iktidar tarafından çok görülüyor. Bizler, daha yanı başımızdayken, sokaktaki hayvanların her türlü şiddete, taciz, tecavüz, işkenceye maruz kalmasına, alınıp satılıp, dövüştürülmesine, hamisi tarafından terk edilmesine, ormana atılarak öldürülmesine engel olmaya yetişemezken, onları, gözden ırak olan bu toplama kampında, idaresindeki barınaklarda hak ihlali, öldürme, işkence, ormana atma sicili hayli kabarık olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden nasıl koruyacağız?

6kısırkaya kampına karşı ibbyeMevzuatın işaret ettiğinin aksine, sert rüzgârlara açık, kaygan toprak üzerine, uçurumun kenarına inşa edilmiş, 20.000 hayvanın şehirden kopartılarak kapatılacağı Kısırkaya’da hayvanlar, gönüllülerin erişiminden uzak, onlarla nasıl ilişkileneceğini dahi bilmeyen çalışanların insafına bırakılacak. Devletin rant, tecrit ve itlaf mantığıyla kurulan bu toplama kampında kimse duymadan, bilmeden katledilebilecekler. Üstelik Kısırkaya’daki toplama kampı, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın bizzat açıkladığı üzere İstanbul’daki sokak hayvanlarının tek cehennemi olmayacak: Anadolu yakasının da bir Kısırkayası olacak. Pendik’te inşasına kısa bir süre sonra başlanacağı “müjdelenen” merkezde, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından, ranta, imara, talana açılan İstanbul’un doğu ve güneydoğusundaki ormanlara terk edilmiş binlerce hayvan da önce tecride, sonra sistematik itlafa maruz kalacak.

Böylece şehrin en kadim sakinlerinden olan sokak hayvanları, kentsel dönüşümle, mega projelerle, şehir içi mahallî yerleşimlerin şehrin dışına doğru sürgününe kılıf sağlayan afet yasalarıyla ve 3. köprü, 3. havalimanı inşaatlarıyla devasa bir şantiye alanına dönen şehir alanından tamamen silinmiş olacak. Hayvan katliamlarını öngören bu mega yapılar ve projeler tamamlandıktan sonra ise, söz konusu alanlar ranta açılacak. Sokakları, ormanları ve hayvanları katledilmiş İstanbul, küresel kapitalizme entegrasyonunda bir adım daha ilerlemiş, kendisini bekleyen felaketlere, çığırından çıkmış toplumsal şiddet ve kötülük sarmalına ve topyekûn imhaya bir adım daha yaklaşmış olacak.

Sokaklarda hayvan olmamasının, modernliğin ve batılılaşmanın bir göstergesi olduğunu dilinden düşürmeyen iktidarın, batı medeniyetinin altında yatan katliam pratiklerine, soykırımla toplu imhalara öykündüğünü biliyoruz. Devletler için en çabuk gözden çıkarılabilir olanların, toplumsal ilişkiler ağının en çok ezilen, hakkı korunmayan, kanunun alanına girmeyen, adalet taleplerinde sesi duyulmayan hayvanlar olduğunu biliyoruz. Şehirler, insanlar, ormanlar yok edilirken, binlerce, milyonlarca hayvanı gözlerini kırpmadan yok edebileceklerini biliyoruz. Biliyoruz çünkü bu topraklardaki katliamları unutmadık: Devletin taammüden işlediği sayısız cinayeti, rant için yakılan ormanları, kâr uğruna öldürülen yüzlerce Soma maden işçisini; Kürtleri, Süryanileri, Rumları, tehcir ve soykırımla katledilen Ermenileri; Roboskî’yi unutmadığımız gibi, İBB’ye ait Hasdal Barınağı’nda bir gecede öldürülen 70’e yakın yavru köpeği, açlıktan, birbirlerini yiyerek ya da delirerek ölmeleri için ormana atılan binlerce hayvanı, üzerlerine bomba yağan katırları, eşekleri, koyunları, bütün hayvanları unutmadığımız gibi…

9Kısırkaya Barınağı gerçekleri
AKP iktidarının ve onun metropol bazlı en büyük kolu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katliam sicili bu kadar kabarıkken, Kısırkaya’da inşa edilen merkezin de iddia edildiği gibi, bir hizmet ya da düşkün hayvan bakım merkezi değil; daha önce eşi benzeri görülmemiş boyutta bir katliamı hedefleyen bir tecrit ve soykırım alanı olacağı açıktır. Üstelik hayvanlar katledildikçe, son 5 senede gidilen mevzuat değişiklikleriyle birlikte hızlanacak Kısırkaya-Gümüşdere bölgesindeki rant planlarının hayata geçirilmeye çalışılacağını da biliyoruz.

Birkaç hafta önce, çok sayıda kent, doğa ve yaşam suçu işlenen Kısırkaya tecrit merkezinin önündeydik; buranın nasıl sonuçlar doğuracağını kamuoyuna açıkladık. Aynı endişeleri taşıdığımızı; tek bir hayvanı, tek bir ağacı dâhi gözden çıkarmayacağımızı, bu rant ve soykırım projelerine karşı çıkacağımızı bir kez daha haykırmak için 28 Şubat Cumartesi günü saat 13:00’da, bu defa İBB’nin Saraçhane’deki başkanlık binası önüne yürüyeceğiz.

Rantsal dönüşüme, şehrin ve yaşamın talanına, ormanların ve şehir hayvanlarının topyekûn imhasına karşı çıkan, yaşamdan yana saf tutan herkesi hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

TARİH: 28 Şubat 2015 Cumartesi saat 13:00

BULUŞMA YERİ: Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı
YER: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı önü, Saraçhane”

(Yeşil Gazete)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.