EmekManşet

Hayret sürdürülebilirlikten bahsettiler!

0

Sabah Gazetesi’nin haberine göre Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, haftalık çalışma süresini 3-4 saat indirmek istediklerini, böylece işsizliğin de azalacağını söyledi.

Yılmaz; mevcut yasal çerçevede istihdam artışına engel bir yapının olduğunu söyleyerek “Daha fazla işe alımı değil, daha uzun çalışma saatlerini teşvik eden bir sistem var. Bu sürdürülebilir değil” dedi.

Açıklama, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yönetime geldiğinden beri her zaman ülke ekonomisinin kalkınması adına, sermaye ve devletten yana tavrına tezat teşkil ediyor. Yeni oluşturulan Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla açıklanan, mesai saatlerinin düşürülmesi fikri, hükümetin yeni istihdam paketinin içinde olması planlanıyor. Aynı paketin esnek çalışma modelini geliştirmeye yöneldiğini de belirtmek gerekir.

Paketle, Çalışma Bakanlığı tarafından 45 saat olarak belirlenen, ancak kamu ve özel sektör ortalaması 49 saati bulan haftalık çalışma süresinin 3-4 saat aşağı çekilerek, AB standartlarına getirilmesi hedefleniyor.

Yılmaz, işverenin yeni çalışanlar almasını sağlamak istediklerini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, haftalık çalışma saatindeki 4 saatlik indirimin bile işsizlik oranlarını 3-5 puan aşağıya çekebileceğini ifade etmişti.

Ali Babacan, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı: “49 saatlik çalışma süresi 45’e inerse işveren 100 kişi değil, 105- 106 kişi çalıştıracak. Bizim ortalama süreyi azaltabilmemiz, işverenin mevcut elemanlarını çok çalıştırma yerine, yeni eleman almayı daha kolay hale getirmemiz işsizlikle mücadelede en önemli enstrümanlardan biri olacak.”

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.