ManşetGündem

Haydarpaşa Lisesi’ne yıkım kararı

0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Üsküdar‘da yer alan ve doğal sit statüsü değiştirilen Haydarpaşa Lisesi ve Validebağ Korusu ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Velilere lisenin yıkılıp yeniden yapılacağı, öğrencilerin seneye başka bir okula geçici olarak nakledileceği belirtildi.

Gazete Duvar’dan Hazal Ocak’ın haberine göre; veliler duruma tepki gösterirken Validebağ Gönüllüleri Derneği ise lisenin koru içinde kaldığını ve korunun parçalara bölünerek işlem yapılmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek sit değişikliği kararının iptali istemiyle dava açtı. Dava dilekçesinde, “Koru gelecek kuşaklara bırakılmalı” denildi.

Bakanlık, Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan Haydarpaşa Lisesi’nin doğal sit statüsünü 28 Kasım 2021’de değiştirmişti. Kararla, Altunizade’deki lisenin bulunduğu alan, doğal sit alanından ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı‘na dönüştürülmüştü. Kararla bahsi geçen bölgelere, doğal ve kültürel bakımdan uyumlu, düşük yoğunlukta faaliyetlere, entegre tesis yapılmasına, turizm ve yerleşimlere izin verilmiş oldu.

Hukuken Haydarpaşa Lisesi doğal sit alanı diye bir alan yok

Validebağ Gönüllüleri Derneği, 26 Ocak 2022 tarihinde bakanlığın kararının iptali istemiyle dava açtı. Dava dilekçesinde, “Haydarpaşa Lisesi doğal sit alanı” diye bir koruma alanının hukuken ortaya konulmasının mümkün olmadığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Validebağ Korusu doğal sit alanının parçalara bölünmesi yönündeki her türlü idari işlem hukuka aykırıdır. Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda yer alan ifade ile ‘Haydarpaşa Lisesi Doğal Sit Alanı’ diye bir koruma alanı bugün veya geçmişte bulunmamaktadır. Gerçek ve doğru tanımlama ‘Validebağ Korusu Doğal ve Tarihi Sit Alanı’dır. Zira ilanda yer alan uydu fotoğrafında gösterilen 30.153,89 Metrekarelik bölge ‘Validebağ Korusu Doğal Sit Alanı’ sınırları içerisinde kalmaktadır.”

‘Sit alanına aykırı olarak her türlü müdahalenin önü açıldı’

Dilekçede “Bu alanda doğal ve tarihi sit alanına aykırı olarak her türlü müdahale ve yapılaşmanın önü açılmıştır. Söz konusu alanda yer alan anıt ağaçların ve diğer tabiat varlıklarının, sahip oldukları nitelikler itibariyle mutlak surette korunması ve doğal miras olarak gelecek kuşaklara bırakılması gerekmektedir. Dava konusu karar alınırken, kamuoyunun ve bilim insanlarının görüşü de alınmamıştır. Dolayısıyla, alanın koruma statüsünün hangi kriterlere göre değiştirildiği belirsizdir. Yapılan değişiklik ile koruma statüsünün neden düşürüldüğü gerekçeli olarak açıklanmamıştır” sözlerine yer verildi.

Proje sosyal medyadan öğrenildi

Dava süreci devam ederken İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından, “Üsküdar ilçemizde 88 yıllık eğitim çınarımız Haydarpaşa Anadolu Lisemiz tarihi dokusu korunarak yeniden inşa ediliyor” mesajını paylaştı. Karara tepki gösteren veliler, söz konusu projeyi sosyal medya paylaşımıyla duyduklarını belirtti. Bunun üzerine ise Haydarpaşa Lisesi Eğitim Vakfı açıklamada bulundu. Açıklamada inşa süresinin yaklaşık 15-18 ay arasında süreceği vurgulandı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.