KadınManşet

Havaalanında kadınlardan Kobane’ye destek eylemine gözaltı

0

Savaşa Karşı Kadınlar İnisiyatifi’nden aralarında avukatların da bulunduğu 46 kadın Atatürk Havalimanı’nda Kobanê’ye destek eyleminde ve ”Kobanê katliamları”nı protesto açıklamasından sonra darp edilerek gözaltına alındı, 01.00’de serbest bırakıldı.

17 savaşa karşı kadınlar insiyatifi...

Çeşitli kadın gruplarının bir araya geldiği İnisiyatif’in eyleminde gözaltına alınanlar arasında avukat Meriç Eyüboğlu, avukat Züleyha Gülüm, feminist aktivistlerden Filiz Karakuş ve Nimet Tanrıkulu’nun bulunduğu öğrenildi.

Barış İçin Kadın Girişimi’nden Nimet Tanrıkulu’nun telefonla bildirdiğine göre “Savaşa Karşı Kadınlar olarak Kobanê protestolarına saldırıları ve IŞİD katliamlarını kınadıkları” açıklamalarını yaptıktan sonrakadın ve erkek sivil polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındılar.

http://youtu.be/9wG-7xaYwJg

Tanrıkulu “Polisler hepimize küfrederek, hakaret ederek saldırdılar, darp ettiler. Hepimizi otobüse doldurdular. Bakırköy Devlet hastanesinde sağlık kontrolü için bekliyoruz” diye konuştu.

Kadınlar sağlık kontrolü için saat 19.30 sıralarında Bakırköy Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Sebahat Tuncel kadınlara destek için hastaneye geldi. Sağlık kontrolünün ardından Atatürk Havalimanı içinde bulunan Yeşilköy Polis Karakoluna götürüldüler.

(Bianet)

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.