YerelDoğa MücadelesiManşet

Hava kirlililiğinin zirve yaptığı Kocaeli’ne lastik yakma fabrikası kuruluyor

0

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi‘nin içinde Kocaeli‘nin Kartepe ilçesinde elektrik üretmek amacıyla bir lastik yakma fabrikası kurulmasının da yer aldığı ortaya çıktı. Komisyondan geçen yasanın önümüzdeki günlerde Genel Kurul‘a gelmesi bekleniyor. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu 46 maddeden oluşan  kanun teklifinde yer alan lastik yakma fabrikası projesiyle ilgili “Kötüleştirdikleri ekonomiyi düzeltmek için para babaları ile kafa kafaya vermişler, Kocaeli’nde insan sağlığını heba etmek, hava kirliliği oluşturmak pahasına bir yasa çıkarmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. 

Kocaeli’nde hava kirliliğinin en üst boyutlarda yaşandığını belirten aktaran Gergerlioğlu şunları söyledi: “Yıllardır bu hava kirliliğini yaşıyoruz. Etkili ve kalıcı bir çözüm bulunmuyor. Bütün bunlara rağmen iktidar berbat ettiği ekonomiyi kalkındırabilmek, sıkıntıları giderebilmek adına Meclis’e bir yasa teklifi getirdi. Kocaeli’nin hava kirliliğini artıracak bir yasa teklifi ile karşı karşıyayız”

Yasanın Sanayi ve Teknoloji Komisyonu‘ndan geçtiğini ve Genel Kurul’a geleceğini söyleyen Gergerlioğlu, buna herkesin karşı çıkması gerektiğini ifade etti.

‘Ne AB’de ne de bizde böyle bir uygulama var’

Türkiye’de 550 bin lastik olduğunu ve bu lastiklerin Kartepe’de kurulacak fabrikada elektrik üretmek için yakılmasının planlandığını söyleyen Gergerlioğlu şöyle devam etti:

“Kocaeli’nde İzmit’te her yerde kötü kokudan, hava kirliliğinden duramıyoruz. Şimdi de orman atıkları, lastik gibi maddelerin yakılması sureti ile elektrik elde edilmesi düşünülüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde böyle bir şey yok. Biz de de yok, ama böyle bir karar almaya çalışıyorlar. Neden, çünkü çok atık madde var. Çöpler var, lastikler var, orman atıkları var. Bunları yakarak hem halkın sağlığını kirletecekler hem de şirketler para kazanacak, iktidar da güya aklınca ekonomiyi düzeltecek.”

Gergerlioğlu, bölgedeki çoğu fabrikanın filtre de kullanmadığını, denetimlerin yetersiz olduğunu bildirdi: “Bir de şimdi gelip lastik yakarak enerji elde etme girişimi yapacaklar. Sonuçta birileri para kazanacak, Kocaeli halkının da sağlığı bozulacak. Zaten kanser oranları açısından da çok kötü bir yerdeyiz. Dilovası’nda, mesela, her üç ölümden birisi kanser. Kocaeli halkının sağlığı daha da bozulacak.”

Kocaeli halkına da seslenen HDP’li vekil, “Sizin kanser olmanızı göze alarak lastik yakma fabrikası açmaya çalışıyorlar. Gelin bu yasayı birlikte durduralım” dedi. Gergerlioğlu, tüm siyasi partileri, STK’lere, demokratik kitle örgütlerine de destek olmaları çağrısı yaptı. 

Akademi Odalar Birliği: Yenilenebilir kaynaklar dururken, kabul edilemez

 

Geçen ayın sonunda Akademi Odalar Birliği‘ni oluşturan KESK, Makine Mühendisleri Odası, Tabip Odası, Mimarlar Odası, Mali Müşavirler Odası, Eğitim Sen,  Yapıyol Sen ve CHP temsilcileri bir basın toplantısı düzenleyerek ‘O fabrikayı kurmak kenti gözden çıkarmaktır” demişti. 

Meclis gündemine taşınan torba yasa teklifi ile, AB’nin Çevre Politikaları gereği Plastik Atıklar gibi, Ömrünü Tamamlamış Lastik(ÖTL)’ lerin ve kirli teknolojilerin taşınacağı, depolanacağı ve ülke topraklarımızın bir bütün olarak harabeye dönüştürülmesi yasallaştırılmak istendiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“İnsan yaşam ve sağlığının, hava ve çevre kirliliğinin belirleyici olmaktan iyiden iyiye çıkartıldığı böylesi bir yaklaşım asla kabul edilemez. Güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları dururken, onlar için düzenlemeler yapılması, önceliklendirilmesi gerekiyorken, orta ve uzun vadede yaşamsal sorunlar yaratması kesin olan “lastik yakarak enerji üretimi” anlayışı kabul edebileceğimiz bir yöntem değildir. Araç egzos salımları ve sanayinin yarattığı hava, su, toprak kirliliği ile ortaya çıkan  insan yaşamına yönelik risklerin çoktandır yok sayıldığı; adı ölüm ovasına çıkan ve kanserden ölümlerin neredeyse artık ağza bile alınmadığı Dilovası gerçeği ortada dururken, adeta Kocaeli gözden tümüyle çıkartılmak istenmekte; kontrolsüz bir kent haline dönüştürülmektedir.”

Birlik, Türkiye’nin  ÖTL çöplüğü haline dönüşmesi endişesi taşıdıklarını da kaydetti: “Bu tür tesislerin ülke dışından ÖTL temini de yasaklanmalıdır. Bu yasa değişikliğinin, torba yasa ile öngörülen değişikliklerinin önemli bir bölümüyle birlikte TBMM Genel Kurulunca reddedilmesi, sadece Kocaeli halkının değil 83 Milyon insanımızın talebidir. Kar hırsı uğruna, halk sağlığı ve temiz çevre heba edilmemelidir.” 

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.