2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiyeVideo

Hataylı depremzede: Bizim bölgede yaşam bitti

0

Kahramanmaraş‘ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerde, en fazla etkilenen illerden Hatay’da çok sayıda bina yıkıldı, birçoğunda da hasar oluştu.

DHA‘dan İsmail Akkaya ve Salih Büyüksamancı‘nın aktardığına göre, bazı caddelerde yarıklar oluşurken, kentte, elektrik, su ve doğal gaz da kesik. 21 bin 200 asker ve polis, beş binin üzerinde araka kurtarma ekibi ile 18 ülkeden de gelen ekipler, bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

‘Göç etmeye çalışıyoruz’

Depremler nedeniyle 20 yakınını kaybeden Metin Durmaz, kendileri için yaşamını bittiğini belirtti.

Durmaz, ”Ailemizin 20 kişisi öldü. Evlerimiz yıkıldı. Hayatımız felç oldu. Bu sokakta yaşanamıyor. İş yerlerimiz gitti. Burada benim iş yerim var. İnsanlarımız çoğu göçük altında; çıkarmaya çalışıyoruz. Yaşam bitti bizim bölgede. Hepimiz başka yerlere göç etmeye çalışıyoruz. Ansızın saat 04.00 sıralarında böyle bir şey oldu. Ne olduğunu anlamadık. Bir baktık hepimiz gitmişiz. Çocuklarım ve eşim kurtuldu” diye konuştu.

‘Köpeğim iki gün mahsur kaldı’

Depremle birlikte dışarı çıkıp kurtulduklarını belirten Metin Üçyıldız ise ”Şans eseri kurtulduk. Böyle şiddetli bir depremden kurtulmak mucize desek daha doğru olur. Köpeğimizle birlikteydik, onu mahsur bıraktık, biz kaçtık. İki gün mahsur kaldı ve daha sonra onu kurtardık” ifadelerini kullandı.

Kardeşi, yeğeni ve eniştesinin enkaz altında olduğunu belirten Eda Portakal ise binalarındaki enkazda arama kurtarma çalışmaların depremin dördüncü günü başladığını belirtti.

Portakal, şöyle konuştu:

Enkaza dördüncü günü başlandı. Kimse buraya gelmiyor. Buralar atıl durumda bırakıldı. İnsanlar atıl durumda. İnsan hayatı bu kadar basit burada.

“Benim kardeşim, yeğenim, eniştem içeride. Biz kendi imkanlarımızla çalışmaya başladık ilk günlerde” diye konuşan Portakal, “İlk gün kendi imkanlarımızla yukarıdan en son kattan 13 kişi çıktı, kurtuldu. Ama diğer günlerde kimse gelmedi” diye ekledi.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.