2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Hatay’daki Rönesans Rezidans’ın müteahhidi, yurtdışına kaçarken yakalandı

0

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Hatay‘daki Rönesans Rezidans inşaatının müteahhidin havalimanında yurtdışına kaçmak üzere yakalandığı açıklandı.

Rezidansı inşa eden Antis Yapı‘nın sahibi Hüseyin Yalçın Coşkun, Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan Karadağ‘a kaçarken yakalandı. Bir istihbaratı değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri Coşkun’u havalimanında gözaltına aldı.

Hatay’da bulunan 250 dairelik yapı, 2012 yılında Antis Yapı tarafından İnönü Bulvarı üzerinde inşa edilmişti. 12 katlı Rönesans Rezidans adlı projenin deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde ‘radye temel’ üzerinde yapıldığı belirtilmişti.

44 metrekareden 174 metrekareye kadar değişen büyüklüklerde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 tipinde daireleri inşa eden şirketin şimdiye kadar binden fazla konutu inşa ettiği öğrenildi.

BirGün yazarı Bahadır Özgür, Twitter paylaşımında, “Rönesans Rezidans’ı yapan şirketin sahibi Mehmet Y. Coşkun’un, yurtdışına çıkarken havalimanında gözaltına alındığı belirtildi. İstanbul Göztepe‘de yaşıyordu. Kardeşi Karadağ’da. Oradaki şirketin sitesini dün kapattılar. Umarım bunlar 99’un Veli Göçer’i gibi sembolik kalmaz” ifadelerini kullandı.

‘Cennetten bir kare’ diye satılıyordu

Yapımı 2013 yılında tamamlanan 12 katlı Rönesans Rezidans, 44 metrekareden 174 metrekareye kadar değişen büyüklüklerde 250 daireden oluşuyordu. Binada yaklaşık bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Kahramanmaraş’ta merkezli 7,7 büyüklüğündeki Pazarcık depremiyle yıkılan Rezidansta, arama-kurtarma ekiplerince çalışmalar başlatıldı.

Yapı, 2013 yılında yapımı tamamlandığında basında “Cennetten bir kare, Rönesans Rezidans” olarak reklamları yer almıştı.

Sosyal medyadan pek çok kullanıcı, rezidans enkazının altında bin kişi olduğunu ve sesler geldiğini belirterek yardım çağrısında bulundu. Kat -2’deki sığınakta depremzedelerin olduğu ve vücut ısılarının tespit edilebileceği de sosyal medyada yer aldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.