ManşetTürkiye

Hatay’da dev barış mitingi

0

‘Suriye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu’ işgale karşı yürüdü.

Hatay Vali konağı önünde toplanan ve aralarında Emek Partisi, Eğitim-Sen, DİSK, KESK, ÖDP ve TMMOB üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 25 bin kişi polis ablukası altında yürüdü. AKP’nin politikalarının protesto edildiği yürüyüş sırasında, Arapça, ‘Suriye halkı yalnız değildir’ sloganları atıldı, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Suriye’de savaşı istemiyoruz’ yazılı döviz ve pankartlar taşındı.

Hürriyet Caddesi’nde açıklamayı yapan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Selim Matkap, “Yaklaşık 1.5 yıldır komşu ülke Suriye’de yaratılan karışıklık ne yazık ki yaşamakta olduğumuz şehre de bir biçimiyle yansıyor” dedi.

Matkap, “Suriye Cumhuriyeti’ni oluşturan bütün etnik ve dini çeşitlilik akrabalık ilişkileriyle Hatay’la bağ kuruyor. Suriye de yaratılan bu mezhep ve etnik savaşın tarafları yine bir şekilde Hatay’da kendine destekçi buluyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yaşanan bu savaştaki taraflardan birini tutuyor ve destekliyor algısı Hatay’daki diğer etnik ve dini gurupları otomatik olarak ‘öteki’ yapıyor. Böylece birbiriyle beraber yaşama alışkanlığını büyük bedeller ödeyerek öğrenmiş Hatay halkının ne yazık ki huzuru kaçırılıyor.”

HATAY HALKI HUZURSUZ

Matkap, Türkiye’ye kaçan muhalif gurupların Hatay’da elini kolunu sallaya sallaya hangi herhangi bir denetime tabi tutulmadan gezdiğini ileri sürdü. Matkap, “Bu durum Hataylıları huzursuz ediyor. Yaşanan bunca travmaya yetkililerin ‘mesnetsiz’ açıklamaları bölge insanının güvenlik algısını bozdu. Gerçek ne yazık ki üstü örtülemeyecek çıplaklıkla ve kendini her gün tekrar etmektedir” diye konuştu.

Matkap, AKP’nin Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar gibi krallık-şeyhlikle yönetilen ülkelerle hangi zeminde yan yana gelerek Suriye’ye karşı yürütülen operasyonların merkezinde yer aldığını bu halka anlatması gerektiğini de savundu. Matkap, AKP’nin dış politikasının her yönüyle iflas ettiğini ekledi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.