2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Hatay depremlerinde can kaybı altıya yükseldi

0
Fotoğraf: DHA

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı verilerine göre dün ( 20 Şubat) saat 20.04’te kaydedilen merkez üssü Hatay‘ın Defne ilçesi olan 6.4 büyüklüğünde, üç dakika sonra ise merkez üssü ise yine Hatay‘ın Samandağ ilçesinde 5.8 büyüklüğündeki depremler sonrası can kaybı altıya yükseldi. 294 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Defne ilçesindeki deprem zeminden 16.74 kilometre; Samandağ merkezli deprem ise 7 kilometre derinlikte meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede son depremler şiddetle hissedildi. Depremlerin ağır hasarlı birçok binada yıkıma neden olduğu belirtildi.

Kent merkezinde yer alan valilik binasının bir kısmının da saat 20.04’teki deprem ve artçı sarsıntıların etkisiyle yıkıldığı ifade edildi.

Vatandaşlar, yetersiz çadır tedariki nedeniyle soğuk havadan korunmak için evlerine girmek zorunda kalmışlardı. Birçok vatandaş bu depremlere binalarının içindeyken yakalandı. Vatandaşlar iki haftadır sıcak bir barınma alanı talebinde bulunuyor.

Ayrıca NTV yayınına bağlanan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, “Depremle birlikte elektrikler kesildi. İnsanlar güvenli yerlere kaçmaya çalışıyor araçlarıyla. Ağır ve orta hasarlı binalar bu depremle birlikte yıkıldı. Her taraf karanlık olduğu için enkazlarda kimse olup olmadığını teyit edemedik. İlçede şu anda herkes dışarıda” dedi. Eryılmaz şöyle devam etti:

“Bugüne kadar hava çok kötüydü. Çadırı olmayan vatandaşlar eve girmek zorunda kaldı. İnsanları bu şekilde ölüme terk etmenin anlamı yok. Vatandaşlarımız bir an önce çadır ihtiyacının karşılanmasını talep ediyor.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Hatay ve ilçelerinde 95 hastanın tedbiren başka hastanelere sevk edildiğini belirterek, “Hatay Tıp Fakültesi ile İskenderun ve Reyhanlı Devlet hastanelerinde yatan toplam 95 hastamız, yeni iki depremden sonra, tedbiren, Adana ve Dörtyol hastanelerine sevk edilmiştir. Hatay’da Sahra Hastanelerimiz görev başında. Adana ve Dörtyol’da doluluk oranlarımız oldukça düşük” ifadelerini kullandı.

Hastanelerde çatlaklar…

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 18’i ağır 294 kişinin yaralandığını bildiren Bakan Koca, “6 Şubat depremlerinden sonra hizmetlerini sürdüren sağlık kurumlarımızdan bazılarında, bu üçüncü depremde, şu anda detaylı incelemesi mümkün olmayan bazı çatlaklar oluştuğu görülmüş ve hastalarımız tedbir gereği sevk edilmiştir. Yaralılarımıza, hastalarımıza, bölge halkına ve ülkemizin bütün insanlarına tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah, sağlık ve iyilikle acılarımızı hafifletsin, yeni acılar ve endişelerden korusun” dedi.

Vahit Kirişci: Baraj güvenliğini tehdit eden bir durum bulunmuyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay merkezli iki depremin ardından DSİ ekiplerimiz bölgedeki barajlarımızı yerinde inceliyor. İlk tespitlerimize göre Hatay’daki Yarseli ve Büyük Karaçay barajlarımızda, baraj güvenliğini tehdit eden bir durum bulunmuyor. Hatay’ımıza, tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.