Türkiye

“HSP, fiilen kapanmıştır”

0

HSP Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bekaroğlu ve Zeki Kılıçaslan,  HSP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un AKP’ye katılması sürecine ilişkin  basın toplantısı düzenledi.

HSP İstanbul İl binasındaki toplantıda konuşan Bekaroğlu, “Elbette kişisel bir karardır, kimsenin iradesine ipotek koyacak değiliz, buna gücümüz de yetmez. Ama Sayın Genel Başkan’ın partimizi bırakıp, iktidar partisine niçin gittiğini anlamış değiliz. Sayın Genel Başkan’ın bu süreci yürütme biçimi de yanlıştır. Süreç, partimizin karar organları ve teşkilat mensuplarının bilgisi dışında yürütülmüştür. Bu konuyu AKP ‘nin mahalle teşkilatlarından sonra duyduk. Bu süreçte, parmak hesabı yapmanın da bir anlamı yok. Ortada altına imza atılmış bir sözleşme, ahitleşme var. Önceden verilen kararı kabul ettirmek için kurulları toplama görüntüsü yanlıştır. Bu verdiğimiz söze aykırıdır. Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Kurtulmuş, Kurucular Kurulu marifetiyle partiyi kapatıp, AKP ‘ye geçecektir. Aslında kapalı kapılar ardında yürütülen görüşmelerin deşifre olması ve Sayın Kurtulmuş’un ‘Henüz resmi teklif gelmedi’ açıklaması ile bu parti fiilen kapanmıştır. Ancak Halkın Sesi’nin iddialarını kimse kapatamaz” diye konuştu.

“İktidar olmak istiyorum” desin

Numan Kurtulmuş’u kimsenin suçlamadığını söyleyen Bekaroğlu, “Neticede Sayın Kurtulmuş ve gidecek olan herkes, kişisel olarak bir karar vermektedir. Bizim kendisnden talebimiz, açık olması iç dünyasını ikna etmek için oluşturduğu bahaneleri genelleştirmemesidir. AKP gibi uluslararası bir projeye dahil olan bir insanın ‘Ben hep bu sözleri söyledim. Her yerde ve her şartta bu sözleri söylemeye devam edeceğim’ demesi ikna edici değildir. Başka sözler söylesin. Mesela çok söylenir, ‘Hizmet edeceğim, ben de artık iktidar olmak istiyorum’ desin” dedi.

(DHA)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.