Kültür-SanatLGBTİ+Manşet

Hadas Itzkovitch & Anya van Lit “I Believe I Am Gay” sergisi açıldı

0

poşe, 7 Aralık 2019 – 19 Ocak 2020 tarihlerinde Hadas Itzkovitch & Anya van Lit “I Believe I Am Gay” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Hollanda Başkonsolosluğu ve Amsterdam Belediyesi tarafından desteklenen sergi, Hollanda’da yaşayan dindar LGBTİQ bireylerin fotoğraflarından oluşan bir portre serisi.

16.yüzyılda, şimdi “Hollanda” olarak adlandırılan ülke, tüm vatandaşları için din özgürlüğü ilan etti. Daimi olarak LGBTİQ hakları konusunda dünyadaki en ilerici ülkelerden biri olan Hollanda, 2001 yılında eşcinsel evliliği yasallaştıran da ilk ülke olmuştur.

Görünürlüğü vurgulamak

Peki bu Hollandalı açıklık ve hoşgörü ruhu, bugünün dindar LGBTİQ bireylerine, dinlerinin kısıtlamaları ve gelenekleri de göz önüne alındığında kendi kimlikleriyle huzur içinde yaşama özgürlüğünü de sağlıyor mu?

Bu soru, fotoğrafçı ikilisi Hadas Itzkovitch ve Anya van Lit için bir buçuk yıllık yolculuğun başlangıç noktasıydı. Bu sırada LGBTİQ Hristiyanları, Yahudileri, Müslümanları, Budistleri ve Hinduları fotoğrafladılar. Bu özneler içerisinde hahamlar ve rahipler gibi çeşitli dini liderler de bulunuyor. 2013-2015 yıllarında Amsterdam’daki stüdyolarında çekilen seri 37 portreden oluşuyor; poşe’de ise 18 portre sergileniyor.

Hadas Itzkovitch ve Anya van Lit, Amsterdam, Hollanda merkezli bir fotoğrafçı ikilisi.  İki sanatçı,  uzun kişisel kariyerlerinin ardından 2013’ten beri birlikte çalışıyor. 

İkili, pratiklerini toplumsal içeriği olan çağdaş konuları ve bireyin kimliğinin modern toplum içindeki yerini incelemek için kullanıyor. Portre serilerinin birçoğu, günümüzdeki sosyal yapı içinde LGBTIQ topluluğunun ve LGBTİQ bireylerinin görünürlüğünü vurgulamaya odaklanıyor.  Çalışmaları, LGBTİQ bireylerin bu sosyal yapının tüm yönlerinde üstlendikleri temel konumu vurgularken, onu inşa eden etkili temel dayanaklara da atıfta bulunuyor. İkili, büyük ölçekli sahnelenmiş portrelerden oluşan serilerle sonuçlanan araştırma konularını daha iyi kavrayabilmek adına kendilerini uzun araştırma süreçlerine adadıklarını söylüyor.

Hadas Itzkovitch (1977) Lahey’deki Kraliyet Sanat Akademisi’nde fotoğraf eğitimi aldı. Anya van Lit (1968), Breda’daki St Joost Sanat Akademisi’nde fotoğrafçılık okudu. İkilinin eserleri hem ulusal hem de uluslararası alanlarda geniş çapta sergilendi ve yayınlandı; projelerini gerçekleştirebilmek için de sayısız destek ödülü aldılar. .

Itzkovitch ve van Lit 2019 yılında “Free Press Unlimited Best Report” ödülüne layık görüldü. 

You may also like

Comments

Comments are closed.