ManşetHayvan HaklarıKoronavirüs Salgını

Güney Kore’de kedi ve köpeklere ücretsiz koronavirüs testi yapılmaya başlandı

0

Güney Kore’nin başkenti Seul’de kedi ve köpeklere ücretsiz koronavirüs (Covid-19) testi uygulanmaya başlandı. Testin, sürüntü çubuklarıyla birlikte köpek ve kedilerin burunlarından ve rektumlarından alınan örneklerle yapıldığı açıklandı.

DHA’nın aktardığına göre ilk testi yapılan köpeğin ise burun akıntısı ve ateş şikayetiyle getirilen Cocker Spaniel cinsi bir köpek olduğu açıklandı.

Seul Büyükşehir Hükümeti (SMG) basın ofisinden yapılan açıklamada, “Örnekler burun ve rektumdan toplandı ve Seul Sağlık ve Çevre Enstitüsü Hayvan Sanitasyon Laboratuvarı‘na aktarıldı ve şu anda test ediliyor” denildi.

Hayvanlarda koronavirüs vakaları

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) virüsün evcil hayvanlardan insanlara bulaşma riskinin düşük olduğunu, ancak evcil hayvanlarda Covid-19 testi pozitif çıkarsa, hayvanın 14 gün karantinaya alınması gerekeceğini açıklamıştı.

Seul yetkilileri, testi pozitif çıkan evcil hayvanların ayrı bir alanda izole edilmesini, yaşlılar ve çocuklar dışındaki aile üyeleri tarafından bakılmasını tavsiye ediyor. Uyarılar arasında hayvanın bakımını üstlenen kişinin maske ve eldiven takması gerektiği, hayvana sarılmak ya da öpmek gibi doğrudan temastan kaçınılması gerektiği de yer alıyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.