KadınDünyaManşet

Güney Kore Adalet Partisi’nin lideri kadın vekile cinsel taciz suçlamasıyla görevden alındı

0
 
Yonhap‘ın haberine göre, Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bae Bok-joo, düzenlediği basın toplantısında kendisine Genel Başkan Kim’in 15 Ocak’ta milletvekili Jang Hye-young‘a cinsel tacizde bulunduğunun bildirildiğini açıkladı. Soruşturmanın ardından taciz olayını itiraf eden Kim’in görevine parti disiplin kurulu tarafından son verildi.
 
Kim ifadesinde Mağdurla bedensel temas kurarak, mağdurun ne istediği ne de rıza gösterdiği bariz bir cinsel taciz eyleminde bulundum” dedi. Partiye kendisini en ağır şekilde cezalandırması çağrısında bulunan Parti lideri, “Mağdurdan ve Adalet Partisi’ni destekleyen herkesten tekrar özür dilerim. Kaba cinsel dürtülerimi değiştirmek için çok çalışacağım diye konuştu.

Partisi cinsiyet eşitliğini savunuyor

En genç vekillerden olan 33 yaşındaki mağdur Jang ise, “Cinsel şiddetin ortadan kaldırılması için birlikte çalıştığım kendi partimizin başkanı tarafından insanlık haysiyetimin aşağılanması büyük bir şok ve acı verici oldu” ifadelerini kullandı. 

Cinsiyet eşitliğini savunan sol görüşlü Adalet Partisi’nin mecliste altı  milletvekili bulunuyor.

Ekonomisinin durumuna ve özellikle teknoloji açısından dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olmasına rağmen Güney Kore’de ataerkillik ve taciz hâlâ büyük bir sorun. Ancak son yıllarda Hollywood’da başlayan #MeToo  (Ben De) hareketinin etkisiyle tacizler daha çok dile getirilmeye başlandı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.