Enerji

Güneşi Türkiye kaybetti Almanya kazandı

0

Türkiye’de enerji, inşaat ve sivil havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren Senas Group, Türkiye’de güneş enerjisi ile ilgili mevzuatın düzenlenmemesi nedeniyle bu alandaki 2 milyon euro’luk yatırımını Berlin Cottbus’da yaptı.

Almanya’da Godd Energy ile birlikte Sungast firmasını kurarak 500 KWh’lik güneş enerjisi santralını faaliyete geçiren Senas Group, santralde ürettiği elektriğin tamamını 20 yıl boyunca 42,85 avrosent fiyatla Alman hükümetine satacak.

Senas Group’un Cottbus’daki yatırımının gazetecilere tanıtıldığı toplantıda konuşan Senas Group Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Tanınmış, Senas Group olarak Türkiye’de 3 ana dalda faaliyet gösterdiklerini, grubun amiral gemisinin ise inşaat olduğunu söyledi.

Enerjiye de büyük önem verdiklerini ifade eden Tanınmış, havacılık alanında da faaliyetleri bulunduğunu anlattı.

Enerjide kaynak çeşitlendirmesinin önemine işaret eden Tanınmış, “Türkiye’de enerjimizin şu anda 58-60’ı doğalgaza bağlı ve bu ucu açık bir şey. Yarın bunu kaç paraya alacaksın bilemezsin” dedi.

Türkiye’nin kendisine yetecek kaynakları olduğunu ifade eden Tanınmış, şunları anlattı:

“Bugün Türkiye’de kullandığımız enerjinin yüzde 74’ü ithaldir. Yarın nükleer girdiği zaman bu oran yüzde 86’ya çıkıyor. Oysa bizim enerjimizi kendi kaynaklarımızdan karşılama imkanımız var. Senas Group olarak 1995 yılından bu yana yenilenebilir enerji ile ilgileniyoruz. Rüzgar enerjisinde lisans için 2007 Kasım ayında müracaatlar yapıldı. Bizim de müracaatımız var ama o günden bu yana bu konuda bir gelişme yok. Türkiye rüzgar yönünden dünyanın üçüncü ülkesi ama bu henüz değerlendirilmiyor.”

Yenilenebilir konusunda dünyanın, rüzgarın ardından güneşle ilgili yatırımlara başladığını anlatan Tanınmış, bu konuda da Türkiye’de henüz bir gelişme olmadığını anlattı.

Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında yatırıma başlayan ilk şirketlerden biri olduklarını belirten Tanınmış, kurdukları rüzgar santrallarının ardından güneş enerjisinin de ilgilerini çektiğini, ancak devletin güneş enerjisine ilişkin henüz bir prosedürü olmadığını hatırlattı.

“Güneşler doğuyor, batıyor ve enerji bırakıyor. Bize fatura göndermiyor” diyen Tanınmış, Türkiye’de bu hayallerini gerçekleştiremedikleri için Berlin Cottbus’da yatırım yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Geçen yıl katıldığı bir fuar sırasında Alman Rüzgar Enstitüsünün pavyonunu ziyaret ettiklerini, yatırım fikrinin burada doğduğunu anlatan Tanınmış, yatırımı kısa sürede kolay bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Almanya’da bir Türk şirket olarak yabancı yatırımcı statüsünde bulunduklarını belirten Tanınmış, şöyle devam etti:

“Bir yabancı yatırımcı, bulunduğu ülkede yasal altyapının çok düzgün olmasını bekler. Almanya bu işi en düzgün yapan, hukukunda yerli-yabancı ayrımı yapmayan bir ülke. Bu durum bizi, yatırımımızı burada gerçekleştirme noktasında cezbetti. Biz Almanya’da güneşi bırakmayacağız. Tahmin ediyorum önümüzdeki yıllarda fiyatların biraz daha oturmasıyla birlikte güneş enerjisi yatırımlarımıza devam edeceğiz. Eğer Türkiye’de bu tip yatırımların önü gerçekten açılmış olsaydı Türkiye’de de yatırım yapmak isterdik. Şunu hepimiz biliyoruz ki Türkiye’nin güneşi Almanya’dan 1,5 kat daha fazla. Bizim burada şirketi kurmamızla, enerjiyi vermemiz arasındaki zaman iki ay 10 gündür. Oysa örneğin Türkiye’de rüzgarda 2007’den bu yana lisans bekliyoruz. Burada altyapı gayet güzel bir şekilde hazırlanmış, yatırımcı hiçbir şekilde sıkıntı çekmiyor. Biz buna hayret ettik. Bu yatırımımızda banka kredisi kullanmadık, yatırımlarımızı öz kaynaklarımızla yaptık. Bundan sonraki yatırımlarımızda banka kredisi kullanacağız çünkü bu konuda da yatırımcılara büyük kolaylık sağlandığını öğrendik.”

Bu konuda Türkiye’de de yatırım yapmak istediklerini ve çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Tanınmış, ilgili prosedürün oluşmasını beklediklerini, gerekli altyapınını hazırlanmasıyla birlikte Türkiye’de de bu alanda faaliyet göstereceklerini anlattı.

-GÜNEŞİN ARDINDAN KANOLA YAĞINDAN ENERJİ ÜRETECEK-

Senas Group’un Almanya’daki ortağı Godd Energy Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Yiğit de, Almanya’nın yenilenebilir enerji konusunda önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Godd Energy’in uzun yıllardır Almanya’da enerji piyasasında faaliyet gösterdiğini, güneş enerjisi alanında projelendirme yaparken Senas Group ortaklığıyla yatırımcı konumuna da geçtiklerini anlatan Yiğit, Almanya’nın yenilenebilir enerji alanında sunduğu avantajlardan yararlandıklarını ve fırsatları değerlendirdiklerini kaydetti.

Türkiye’de yenilenebilir enerji konusunda hala lisanslarla uğraşıldığını hatırlatan Yiğit, Almanya’nın bu konuda yatırımcının önünü açan iyi uygulamaları olduğunu anlattı.

Senas Group ile gerçekleştirdikleri güneş enerjisi yatırımının ardından Kanola yağından enerji üretimine de başlayacaklarını bildiren Yiğit, “Kanola Avrupa’da en çok Almanya’da üretimi yapılan bir çiçek. Biz de bu alanda Hannover’deki yatırımımızı tamamladık. Önümüzdeki ay içinde elektriği sisteme bağlamış olacağız. Kanola yağından 1,5 megawatlık elektrik üreteceğiz. Buradaki yatırımımız ise 1 milyon 700 bin avro civarında olacak” dedi.

Yiğit, kanoladan üretecekleri elektriğin satış fiyatının 20 yıl alım garantili 11 avrosent üzerinden yapıldığını, üretimde kanola yağı kullandıkları için ayrıca 5,9 avrosent teşvik aldıklarını anlattı. Yiğit, “Dolayısıyla yaklaşık 16 centlik bir satış oluyor” dedi.

-“TÜRK YATIRIMCILARINI DAVET EDİYORUZ”-

Cootbus Enerji Birliği Yetkilisi Michael Ohme ise Almanya’nın yenilenebilir enerjiye verdiği öneme işaret ederek, bu konuda uluslararası arenada etkin olmaya çalıştıklarını anlattı.

Almanya’da eneji yatırımcıları için iyi bir altyapı hazırlandığını belirten Ohme, güneş enerjisi yatırımlarında 20 yıl alım garantisi sundukları, ayrıca finansman imkanlarının da iyi düzeyde olduğunu söyledi.

Ohme, Cottbus’da gerçekleştirilecek güneş enerjisi yatırımları için Türk şirketleri bölgede yatırıma davet etti. (aa)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.