EnerjiManşet

Güneş enerjisi ile dünya turu yapan Solar Impulse 2’nin seferi ertelendi

0

Güneş enerjili Solar Impulse 2 uçağının pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg, dünya turunu 2016’ya kadar ertelediklerini açıkladı. Ertelemenin nedeni, uçağın kullanılmaz hale gelen bataryaları olarak belirtildi.

21

Hawaii’ye 5 gün süren 117 saatlik uçuşla en uzun uçuş rekorunu kıran Solar Impulse 2 uçağının pilotları, Mart ayında başlayan dünya turu denemesine ara verdiklerini açıkladı.

CNN’e konuşan Bertrand Piccard, ‘hayal kırıklığına  uğradık ama karamsar değiliz’ ifadesini kullandı. Piccard, dünya turunu 2016’ya erteleme kararının, ‘tamir edilemez hale gelen bataryalardan kaynaklandığını’ söyledi. Enerjisini kanatlarındaki güneş hücrelerinden alan Solar Impulse 2, gündüzleri topladığı elektriği bataryalarına aktarıyor.

Andre Borschberg’in Hawaii’ye tek başına gerçekleştirdiği uçuşun ardından bataryaların kullanılmaz hale geldiği ve bakımın ne kadar süreceğinin kesin olarak bilinmediği ifade edildi. Borschberg, 117 saat ve 52 dakika süren uçuşla, en uzun süre havada kalan insan olmuştu.

Yolculuğuna Mart ayında Abu Dabi’den başlayan Solar Impulse 2, ilk ertelemeyi Çin’de yaşamış ve Nanjing kentinde yaklaşık iki ay beklemişti. Nanjing’den havalandıktan sonra kötü hava şartları nedeniyle Japonya’ya inmek zorunda kalan Solar Impulse 2, 29 Haziran’da Nagoya’dan havalanarak Hawaii’ye ulaşmıştı.

Piccard, dünya turu denemelerinde iniş ve çıkışların olacağını belirterek, yollarına devam edeceklerini söyledi. Solar Impulse 2’nin ne zaman tamir edileceği ve tekrar havalanacağı belirsiz.

(Al Jazeera, CNN)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.