Doğa MücadelesiManşet

Güllüce, “Bozcaada için referandum yapılsın”

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yeni çevre planıyla imara açılması gündeme gelen Bozcaada için referandum yapılmasını önerdi.

6 İdris GüllüceÇevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce İstanbul Esenler Oruç Reis Mahallesi’nde katıldığı bir kentsel dönüşüm toplantısında, Bozcaada ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bakan Güllüce, “Bozcaada’da bir kıyamet koparılıyor. Dün CHP ’li milletvekilleri gitmiş. ‘Bozcaada’dan para kazanılacak’. Kim kazanacak, neyi kazanacak? İnsanlar konuştuğu sözün altını doldurarak konuşması lazım. 1/100000’lik plan yapılmış. Bu planda Bozacaada’nın neresinin nasıl olacağını nereden anlamışlar ki? Plan tekniği olarak bir kere o konuştukları mümkün olmayan bir şey” dedi.

Güllüce, “100 binlik planda bunu göremezsiniz. Bizim önerimiz var şimdi buradan duyuruyorum; orada oturan herkesin, oturanları kastediyorum, ikameti orada olan herkesin referandumuyla talep edilsin ve belediye başkanı bir plan yapsın. Bizim 100 bine de itiraz etsin bire bir uygularız. Vatandaş ne diyorsa o olsun. Tekrarlayayım onu ben, referandumla evet-hayır yaptırsın. Belediye başkanı ‘vatandaş istemiyor’ falan diyor ya, ‘bu yüzbinler böyle değil’ diye yürüyor ya milletvekilleriyle beraber, o vatandaşların istediklerini plana yansıtsın biz de uygulayalım. Öyle boşuna konuşmanın da gereği yok” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bozcaada Planı Neyi Kapsıyor

Radikal Gazetesinden İdris Emen’in haberine göre “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında Bozcaada için yeni bir 1/25 bin ölçekli nazım imar planı hazırlamıştı. Plan, adanın yüzde 90’ını kapsayan tarımsal alanları ‘bağ evi ve tarımsal fabrika’ adı altında yapılaşmaya açmayı öngörüyordu. Planın Bozcaada’yı şantiye alanına çevireceğini savunan Bozcaada halkı planın iptal edilmesi için yargıya başvurdu. Ancak 1/25 bin ölçekli planla ilgili iptal davası devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 20 Ağustos 2014 tarihinde Çanakkale ve Balıkesir’in tamamını kapsayan yeni bir 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı hazırladı. 1/100 bin ölçekli plan hazırlanınca daha önce hazırlanan ve düşük ölçekli olan 1/25 bin ölçekli nazım imar planı ise otomatik olarak iptal oldu.

7 bozcaada...

8 Eylül 2014 tarihinde askıya çıkan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı da tıpkı 1/25 bin ölçekli plan gibi Bozcaada’nın neredeyse yüzde 90’ını imara açıyor. Yeni plan, Türkiye ’nin en önemli doğal SİT alanlarından biri olan Bozcada’nın tarım alanlarını ‘bağ evi’ adı altında imara açarken, ekolojik yapısı ile dikkat çeken Akvaryum Koyu’nu ‘kentsel gelişim alanı’ ile ‘turizm tesis bölgesi’ adı altında imara açıyor. Plana göre tarım alanlarında tarımsal alanların işlenebilmesi için tarımsal tesisler de yapılabilecek. Tarımsal tesis adı altında aslında bölgenin imara açıldığını savunan şehir plancıları, bunun da 75–100-150 metrekarelik ‘bağ evleri’ yapılmasının önünü açtığını savunuyorlar.”

(Radikal)

You may also like

Comments

Comments are closed.