ManşetKadın

Gülistan Doku’nun annesinden AKP’ye ‘Araştırma komisyonu kurulsun’ çağrısı

0

Dersim’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku‘dan, 5 Ocak 2020 tarihinde kaldığı yurttan ayrılmasının ardından haber alınmamasının üzerinden iki yıl geçti. 751 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, kayıp kızı için TBMM‘de araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

Anne Bedriye Doku, “AKP milletvekillerine sesleniyorum; Gülistan’a bir komisyon kursun. CHP, MHP, HDP, İYİ Parti ‘tamam’ dedi; bir AK Parti kaldı. Ben onlara rica ediyorum, minnet ediyorum. Başınızı yastığa koyuyorsunuz ya ‘Bu anne nasıl yatıyor’ diye düşünün. Allah şahidim olsun, yemekle gözyaşını beraber yiyorum” dedi.

Doku ailesi Adalet Bakanı ile görüşmek istiyor

ANKA Haber Ajansı’nın aktardığına göre; Gülistan Doku’nun ailesi, bugün Ankara’da, İnsan Hakları Derneği‘nde basın toplantısı düzenleyerek Adalet Bakanlığı ile görüşme talebini yineledi. Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, babası Halit Doku ve ablası Aygül Doku, daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmelerde “Adalet Bakanlığı ile görüşün” yanıtını aldıklarını, ancak Bakanlığın kendileriyle görüşmediğini kaydetti. Aile üyeleri, Adalet Bakanlığı ile görüşme taleplerinde ısrarcı olduklarını vurguladı.

Aile üyeleri, Gülistan Doku için araştırma komisyonu kurulması amacıyla TBMM’de yaptıkları görüşmelere ise AKP hariç tüm siyasi partilerden olumlu olumlu yanıt aldıklarını açıkladı.

Abla Doku’dan AKP’ye: Komisyon kurulsun, reddetmeyin

Aygül Doku, İçişleri Bakanı Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM’de yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Ben, 600 milletvekiline mektup yazmıştım, komisyon kurulması, bu olayın baştan sona araştırılması ve Gülistan’ın artık karanlıktan çıkması için. Bunun cevabını almak için biz Meclis’e geldik. Meclis’te grup başkanvekilleri ve başkanlar ile görüşme sağladık. Hepsiyle görüşmelerimiz olumlu geçti. Bu komisyonun kurulması için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.”

Aygül Doku AKP’li vekillere şöyle seslendi:

“MHP Grup Başkanvekili ile de görüştüm. ‘AK Parti tamam derse biz de Gülistan Doku için komisyon kurulmasını isteriz, Meclis’in işleyişi bu şekilde olduğu için biz reddediyoruz’ dedi. AK Parti vekillerine çağrımdır; Gülistan 21 yaşında üniversiteli gencecik bir kadın. Sizin evinizden de bir kadın olabilirdi. Tüm partiler kabul etti, siz kaldınız. Hepinizi 21 yaşında üniversiteli gencecik bir kadının karanlığını aydınlatmaya davet ediyorum. Bu yüzden komisyonu oylarınızla reddetmemenizi istiyorum.”

‘Biz katil değiliz, neden katil gözaltına alınmadı?’

Bedriye Doku ise üç gündür Ankara’da gittikleri her yerde yanlarında polisler olduğunu belirterek “Biz katil değiliz. Neden 24 saat o katili gözaltına almadı” diye sordu.

“Kızımı istiyorum” diyerek TBMM’de araştırma komisyonu kurulması çağrısını yineleyen Anne Doku, “Ben, kızıma adalet istiyorum. Ben kızımı istiyorum. Barajı boşalttı, hakkını yemiyorum. 7-8 ay barajı boşalttı. Benim kızımın atkısı, çantası, telefonu, botu var. Hiçbir şey o barajdan çıkmadı. Hangi ekip gidiyorsa ‘Valla teyze senin kızın burada yok’ dedi. 7 kişi o baraja düştü, hepsini çıkarttı. Benim kızımı neden çıkartmasın” ifadelerini kullandı.

Anne Doku “Benim kızımın başına ne geldi, Allah için söyleyin. Bize yardım edin. Biz katili aramıyoruz, ben kızımı arıyorum. O kız buhar olup uçmadı. Neden o çocuk 24 saat gözaltına alınmadı. 24 saat o çocuk gözaltına alınsaydı Gülistan bulunurdu” dedi.

Doku ailesinin 23 Şubat’ta gözaltına alındığı duyurulmuş, o anlara ilişkin görüntüler sosyal medyadan paylaşılmıştı. Olayın ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Gülistan Doku’nun ailesinin gözaltına alınmadığını, ailenin kaldığı otele dönmesi sağlandığını bildirdi. Abla Doku’nun dün paylaştığı videoda ise polislerin üstlerine yürüdüğünü şöyle anlattı:

 

Ne olmuştu?

Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 Pazar günü kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu’na geri dönmemişti. MOBESE görüntülerinde okuldan çıktıktan sonra bindiği minübüsten indikten sonra bir daha izine rastlanamayan genç kadın için ailesi ve kadın örgütleri barajın boşaltılmasını istemişti.

Doku için suda başlatılan ilk arama çalışmaları 6 Temmuz’da durdurudu. Ailenin talebi üzerine 22 Temmuz’da gerçekleştirilen su tahliye çalışmaları sonucunda baraj suyu minimum seviyeye düşürülerek tekrar su altı arama çalışmaları başladı.  18 Ağustos ise, Doku’ya dair herhangi bir ize ulaşılamadığı için arama çalışmaları tekrar sonlandırıldı. 

Doku ailesinin kızlarının kaybından sorumlu tuttukları ve tutuklanmasını istedikleri Zeinal Abarakov‘un ise ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.