Manşet

Göktürk’teki konut projesine yürütmeyi durdurma kararı

0

Demirören Holding’in ödenmeyen kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devrettiği Göktürk’teki Kemer Country’nin golf sahalarına yapılmak istenen konut projesine yurttaşlar tarafından Eyüpsultan Kaymakamlığı’na açılan davada İstanbul 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Cumhuriyet‘ten Şeyda Öztürk‘ün aktardığına göre; Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’na olan kredi borçlarından karşılık şirket, sahibi olduğu İstanbul Göktürk’teki Kemer Country’nin golf sahalarını ipotek ettirdi.

Borçları ödenmediği için de Ziraat Bankası’na devredilen araziye ise Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. lüks konut projesi yapmak için adım attı.

Yeşil ve deprem toplanma alanına sahip çıkmak isteyen yurttaşlar, 31 Ekim’de çalışmaların başlayacağı bölgede toplandı.

Bölgeye, çevik kuvvet eşliğinde giren kepçeler ise yaklaşık üç haftadır çalışmaya devam etti. Bunun üzerine Göktürklüler bölgede nöbet tutmaya başladı.

Bir haftada değişen yürütmeyi durdurma kararları

Yurttaşların direnişine birçok siyasi isimden de destek geldi. 1980’den beri yeşil alan olarak kullandıkları bölgeyi kaybetmek istemeyen yurttaşlar birçok kez yürütmenin iptali için dava açtı.

‣Göktürk’e sabah baskını: Yurttaş iş makinelerine karşı direniyor

Kepçelerin alana girdiği gün de Eyüpsultan Kaymakamlığı’na açılan bir davada yürütmeyi durdurma kararı alındı. Ancak bu karar yaklaşık dört gün içerisinde iptal edildi. Bunun üzerine, Eyüpsultan Kaymakamlığı’na açılan bir davada daha yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi tarafından karara ilişkin yapılan açıklamada “Kaymakamlıkla ilgili dört adet yürütmeyi durdurma talebimiz olmuştu. Bir tanesinde yürütmeyi durdurma almıştık ama üç veya dört gün sonra iptalini sağladılar. Bu kararı da bir hafta sonra değiştirebilirler. Bu süreçte yapılması gereken her hamle çok önem arz ediyor” denildi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.