Sivil Toplum

Gökçek neden olduğu kamu zararını ödesin!

0
©behance.net/kufproject "Bi’ pisuarı eksik Kuğulu alt geçidi. İşe bak! Kalitesiz, çirkin, 3. Dünya fıskiyeleri. İşe bak! Zincirlerle çevrilmiş, yaya trafiğine kapatılmış meydanlar. İşe bak! Açık hava otoparkına çevrilen Tunalı Hilmi Caddesi, yoktan var edilen sektörler, rantlar. İşe bak! En yakını şehir merkezine 20km uzaklıkta bulunan parklar, bahçeler. İşe bak! Büyüdüğümüz kaldırımların yerini alan, sıradan, zevksiz alışveriş merkezleri. İşe bak! Her seçim öncesi telaşla kurulmuş hayallerin ürünü projeler, asla gerçekleşmeyeceği bilinen fantastik vaatler. İşe bak! Fahiş karlarla satılan belediye hizmetleri, işlevsiz demir yığınları. İşe bak! Hafızasını kaybetmiş, ruhunu yitirmiş bir kent. Ve karşınızda Avrupa Konseyi ödüllü şehir (!), Ankara. İşe bak! İşe! BÜYÜKŞEHİR KÜÇÜK 1 TL"

Sayıştay, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin spor salonu ile ilgili olarak hatalı davrandığına ve zararın belediye başkanı ve meclis üyelerine faiziyle birlikte ödetilmesine karar verdi. Bu kararın ardından Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, İçişleri Bakanlığı‘nı, Sayıştay‘ı ve diğer kamusal denetim kurullarını Ankara Büyükşehir Belediye ile ilgili  de işlem yapmaya çağırdı.

ŞPO Ankara Şubesi, Sayıştaş’ın bu kararını “kamu kaynağını kollama niyetini gösteren örnek bir karar” olarak nitelerken, Ankara BŞB de yanlış uygulamalarından kaynaklanan kamu zararlarından sorumlu olduğunu ve bunların hesabının Ankara BŞB Başkanı Melih Gökçek‘ten ve bu uygulamalara onay veren Ankara BŞB Meclis Üyeleri‘nden sorulması gerektiğini belirtti.

ŞPO, “bilimsel olarak yanlışlığı ifade edilen ancak dikkate alınmayan, ayrıca hukuken de yanlışlığı ispatlanan Demir Kafes, Gökkuşağı, Akay Kavşağı, Mithatpaşa Kavşağı, Sıhhıye U Dönüşü, Meşrutiyet yaya üst geçitleri, Kuğulu Kavşağı, tamamlanamayan metro inşaatları ve son olarak Atatürk Orman Çiftliği‘nde yapılan hukuksuz uygulamaların ısrarla sürdürülmesinin hem kamu kaynaklarının boşa harcanmasına hem de Ankara’nın halkının mahkum olduğu bir kentsel karmaşaya” neden olduğunu söyledi.

Kamunun zarara uğratıldığı projeler ile ilgili detaylar şöyle:

Demir Kafes

©chp.org.tr Ankara'nın 71,5 milyon TL'lik reklam panosu

©chp.org.tr
Ankara’nın 71,5 milyon TL’lik reklam panosu

Ankaralılar arasında Demir Kafes olarak bilinen Söğütözü Kültür ve Kongre Merkezi ile ilgili çalışmalar 2005’te başladı. İlk başarısız ihale sürecinden sonra Ankara BŞB 2012’de tekrar ihaleye çıktı. O güne kadar Demir Kafes için 71.5 milyon TL’ye yakın kamu parası harcandı. Projenin sadece taşıyıcı sisteminin tamamlanması için 15.8 milyon TL gerekiyordu. Projenin bitirilmesi için gereken kaynak bulunamadığından 12 Nisan 2012’de basına kapalı şekilde ikinci ihale yapıldı. Sonrasında da ihale ile ilgili basına her hangi bir açıklama yapılmadı ama Ankara BŞB Başkanı Gökçek bir takım çelişkili ifadelerin ardından sonunda twitter üzerinden satış karşılığında Mamak’ta 2.450 konut ve 30.000 metrekare iş alanı yapılacağını söyledi.

©chp.org.tr Demir Kafes CHP Ankara Örgütü tarafından protesto edildi

©chp.org.tr
Demir Kafes CHP Ankara Örgütü tarafından protesto edildi

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, o zamanki İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle meclise “Ankara BŞB Başkanlığı tarafından Kültür, Kongre ve Ticaret Merkezi yapılmak üzere başlandığı açıklanan ancak, yapımı yılan hikâyesine döndükten sonra sökülmüş olan Demir Kafes konusunda yurttaşlar doğru bilgilenme ihtiyacını her vesile ile ve her düzeyde ortaya koymaktadır” diyerek 9 maddelik bir soru önergesi sundu. Soru önergesi yanıtlanmadı.

©cayyolu.com.tr Demir Kafes söküldükten sonra yerine Ankara'nın en yüksek binası yapılacak

©cayyolu.com.tr
Demir Kafes söküldükten sonra yerine Ankara’nın en yüksek binası yapılacak

ŞPO, Demir Kafes’in hemen hemen her belediye meclis toplantısında yeni bir imar planı değişikliği kararı alınarak ve mahkeme kararları hiçe sayılarak inşa edildiğini söylüyor. Demir Kafes’ten boşalan yere Ankara’nın en yüksek binası yapılacak; 200 metrenin üzerinde 60 katlı bir yapı.

Gökkuşağı Rekreasyon Alanı

©haber.sol.org.tr Gökkuşağı Rekreasyon alanı 15-20 metre genişlikte bir refüj alana yapıldı

©haber.sol.org.tr
Gökkuşağı Rekreasyon Alanı 15-20 metre genişlikte bir refüj alana yapıldı

2006 yılında Ankara’nın ana ulaşım hattından biri olan İnönü Bulvarı’nın refüjü üzerinde inşa edilen Gökkuşağı Rekreasyon Alanı, tamamlandığı günden beri atıl olarak duruyor. 340 metre uzunluğunda 15-20 metrelik bir refüj alanı üzerinde yapılan proje için Ankara BŞB 3,6 milyon TL harcadı. Dar bir alan içine yapılan iki taraftan yoğun trafik akışı ortasında kalan rekreasyon alanındaki kafeler iş yapmadığı için alan şehrin merkezinde granit yığını olarak duruyor. ŞPO Ankara Şubesi 2005’te bu projeyle ilgili olarak da Ankara BŞB’ye dava açmıştı.

Ankara raylı sistem hatları

Ankara’daki hafif raylı taşıma sistemi olan Ankaray 1996’da, ağır raylı taşıma sistemi olan Metro 1997’de hizmete girdi. Planlaması ve yapımı bir önceki belediyeler döneminde başlanan bu iki raylı sistem Gökçek döneminde hizmete açıldı. ŞPO’ya göre  Ankara BŞB Başkanı Gökçek, bitiremeyeceği önceden belli olan 3 hattı aynı anda başlatarak hükümeti bu projeleri üstlenmek zorunda bıraktı.

©hurriyet.com.tr Ankara BŞB Belediye Başkanı Gökçek, yönetime geldiği günden beri her hangi bir metro projesini balayıp bitiremedi

©hurriyet.com.tr
Ankara BŞB Belediye Başkanı Gökçek, yönetime geldiği günden beri başladığı hiç bir metro projesini bitiremedi

1997’de bir önceki belediyelerden kalan raylı sistemlerin hayata geçmesinden sonra Ankara BŞB 2001-2003 yılları içinde 3 yeni hattın birden inşaatına başladı. Başlangıçta 2005’e kadar tamamlanacağı belirtilen projelerin hiç biri tamamlanamazken 2009 yerel seçimleri öncesi raylı sistemin dışardan görünen kısımları olan durakların yapımı bitirildi. Gökçek, yerel seçimleri tekrar kazandıktan sonra 2010 yılı içinde kaynak bulamama gerekçesiyle inşaatı Ulaştırma Bakanlığı’nın üstlenmesini istedi ve 2011 yılı itibariyle metronun tamamlanması işi T.C. Ulaştırma Bakanlığı’nın dolayısyla Türkiye’nin tüm vergi mükelleflerinin üstüne kaldı.

Bu 3 hat için Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediye kaynaklarından 219 milyon TL harcadığını, bakanlık 2011 yılı itibariyle bu projelere ayrılacak toplam bütçenin 2.565 milyon TL olduğunu söylüyor. Bakanlık devraldıktan sonra 29 Ekim 2013’te açılacağı söylenen hatlar henüz hizmete girmedi.

Ankara’nın kavşakları

Ankara BŞB’nin yönetime geldiği günden beri yaptığı kavşaklar, meslek odalarının gündeminde. Bunlardan biri şehrin merkezi Kızılay’daki Akay Kavşağı. 1998’de ŞPO’nun ve Çanyaka Belediyesi’nin itirazlarına ve açılan davalara rağmen Ankara BŞB inşaata devam edip Akay Kavşağı’nı tamamlamıştı. 11 sene sonra mahkeme, planın iptali kararını verdi.

3 aşamadan oluşan kavşak inşaatı 30 milyon dolara mal olmuştu. 2009 yılında mahkeme kararının ardından, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu kavşağın o güne kadarki maliyetini 140 milyon dolar olarak hesaplayıp bu maliyetten sorumlu olan büyükşehir belediyesi yetkililerinin zararı ödemesini istediler.

©behance.net/kufproject "Bi’ pisuarı eksik Kuğulu alt geçidi. İşe bak!  Kalitesiz, çirkin, 3. Dünya fıskiyeleri. İşe bak!  Zincirlerle çevrilmiş, yaya trafiğine kapatılmış meydanlar. İşe bak! Açık hava otoparkına çevrilen Tunalı Hilmi Caddesi, yoktan var edilen sektörler, rantlar. İşe bak! En yakını şehir merkezine 20km uzaklıkta bulunan parklar, bahçeler. İşe bak! Büyüdüğümüz kaldırımların yerini alan, sıradan, zevksiz alışveriş merkezleri. İşe bak! Her seçim öncesi telaşla kurulmuş hayallerin ürünü projeler, asla gerçekleşmeyeceği bilinen fantastik vaatler. İşe bak! Fahiş karlarla satılan belediye hizmetleri, işlevsiz demir yığınları. İşe bak! Hafızasını kaybetmiş, ruhunu yitirmiş bir kent.  Ve karşınızda Avrupa Konseyi ödüllü şehir (!), Ankara. İşe bak! İşe! BÜYÜKŞEHİR KÜÇÜK 1 TL"

©behance.net/kufproject
Küf Project “Büyükşehir Küçük 1 TL” diyerek Kuğulu Alt-geçidi’ne bir pisuar monte etti

Benzer bir süreç yakın zamanda Kuğulu Kavşağı ile ilgili de yaşandı. Meslek odalarının tüm itirazlarına rağmen tamamlanan Kuğulu Kavşağı ile ilgili plan kararı, “kavşakta yapılan düzenlemenin şehircilik ilkelerine uymadığı, trafikte kat edilen yolu uzattığı, yaya kullanımını sınırlandırdığı, güvenliği azalttığı ve trafik yoğunluğuna çözüm olmadığı”nı vurgulayan mahkeme kararıyla iptal edildi.

ŞPO’ya göre, ulaşım planlarında yer almayan ve mahkeme kararları ile de yanlışlıkları hukuken tespit edilmiş olan Akay Kavşağı, Mithatpaşa Kavşağı, Sıhhıye U Dönüşü, Meşrutiyet yaya üst geçitleri ve Kuğulu Kavşağı gibi bir çok kavşak için kamu paraları boşa harcandı.

Buna karşılık Melih Gökçek Aralık 2013’te belediyenin websitesinde yaptığı açıklamada “’battı çıktı’ diye tabir edilen alt geçitler, köprülü kavşaklar, viyadük, köprü ve üst geçitlerle başkent trafiğinin önemli ölçüde rahatladığını, başkentin ana arter, cadde ve bulvarlarına yapılan köprülü kavşak, alt ve üst geçitlerle hem trafik sıkışıklığının önlendiğini hem de araçların transit geçmesine imkan sağlandığını ve trafikteki beklemeye son verildiğini” söyledi.

14 Ocak 2014’teki toplu açılışta 108 milyon TL’ye mal olan 17 alt üst geçitin de açılışı yapıldı. Başbakan R.Tayyip Erdoğan, katıldığı 214 projenin toplu açılış töreninde ‘itiraf’ sayılabilecek bir açıklama yaptı ve “15-20 yıl önce bir Ankara vardı. Ama 15-20 yıldır yeniden inşa edilen bir Ankara var. O zamanki Ankara’yı düşünün ve bu süredeki Ankara’yı düşünün. Katlı köprülü kavşak nedir bilir miydi Ankara? Bilmezdi” dedi.

Ankara’da diğer belediyecilik uygulamalarından örnekler:

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

©Ankara'nın Bugları

©Ankara’nın Bugları

 

 

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.