DünyaManşet

Göçmenlerin sembolik seçiminden SPD ve Yeşiller çıktı

0

18 Eylül’de Berlin’de eyalet ve ilçe belediye seçimleri yapılacak. Nüfusu 3,5 milyona ulaşan kentte, yaklaşık 475 bin göçmen, Alman vatandaşı olmadığı için eyalet seçimlerinde oy kullanamıyor. Alman vatandaşı olmayan göçmenlere eyalet ve yerel seçimlerde oy hakkı talep eden Her Oy (Jede Stimme) ve Avrupa için Vatandaşlar (Cizitens for Europe) adlı derneklerin başlattığı bir kampanya ile Berlin’de sembolik seçim sandıkları kuruldu.

Oy hakkı bulunmayan göçmenlerin 29 Ağustos ile 4 Eylül tarihleri arasında sandık başına gittiği seçimlerden oyların yaklaşık yüzde 38’ini alan Sosyal Demokrat Parti (SPD) birinci çıktı. Sosyal Demokratları, yüzde 26 ile Yeşiller ve yüzde 12 ile Sol Parti izledi. Berlin’de muhalefette yer alan Başbakan Angela Merkel’in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) oyların yüzde 8’ini, Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 2’sini aldı. Almanya’da göçmenler tarafından kurulan Yenilik ve Adalet İttifakı (BIG) ise oyların yüzde 6’sını topladı. Berlin’in çeşitli yerlerinde kurulan toplam 75 seçim sandığında yaklaşık 2 bin göçmen oy kullandı.

Kampanyanın hedefi

Her Oy adlı derneğin başkan yardımcısı Raed Saleh, bu kampanya ile hedeflerinin göçmenlere oy hakkı konusunda bir tartışma başlatmak olduğunu söylüyor. “Alman vatandaşı olmasa da, yıllardır Berlin’de yaşayan yaklaşık 475 bin kişi seçimlere katılamadığına” dikkat çeken Saleh, yaşamlarını burada sürdüren her yaştan insanın, günlük hayatta kendilerini ilgilendiren, eyalet ve yerel düzeyde alınan en basit kararlarda bile söz hakkına sahip olmadığını belirtiyor. Saleh, Her Oy derneği olarak, bu konunun tartışılmasına önayak olmak istediklerini vurguluyor.

“Vatandaşlığa geçiş kolaylaştırılsın”

Almanya’da uzun yıllardır yaşayan göçmenlere yerel seçimlerde oy hakkı tanınmasıyla ilgili tartışmalar geçmiş yıllarda da yaşanmıştı. Göçmenlere seçme hakkı verilmesine karşı çıkan partilerin başında iktidardaki Hrıstiyan Birlik (CDU/CSU) geliyor. Muhafazakar Hrıstiyan Birlik partileri, göçmenlere yerel seçim hakkı verilmesi yerine göçmenlerin Alman vatandaşlığına geçmelerini istiyor. Böylelikle, göçmenlerin seçme ve seçilme hakkından yararlanabileceğini savunuluyor.

Berlin Eyalet Parlementosunun Sosyal Demokrat Partili üyesi Raed Saleh bunun için, Alman vatandaşlığına geçişin de kolaylaştırılmasını talep ettiklerini belirtiyor. Dar gelirli göçmenlerin Alman vatandaşlığına geçemediğini hatırlatan Saleh, belirli bir süreden beri burada yaşayan göçmenlere gelirlerine bakılmaksızın Alman vatandaşlığına geçme hakkının tanınması gerektiğini söylüyor. Saleh, yürüttükleri tartışmalarda, herkese seçme hakkı verilmesinin yanı sıra vatandaşlığa geçişin de kolaylaştırılması gerektiğini dile getirdiklerini belirtiyor.

Yerel seçimlerde çifte standart

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti ise göçmenlere yerel seçim hakkı verilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak Sosyal Demokrat Parti ile Sol Parti’nin iktidarda olduğu Berlin’de, Yeşiller’in göçmenlere oy hakkı talep eden önergesi geçtiğimiz haziran ayında reddedildi. Saleh, Berlin bu konuda anayasa değişikliği kararı alsa bile, Federal Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı bozabileceğini belirtiyor. Bu nedenle de, göçmenlere yerel seçim hakkı verilebilmesi için federal düzeyde bir kararın çıkması gerektiğine işaret ediyor.

Kampanyaya katılan Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) adlı derneğin yönetim kurulu üyesi Nalan Arkat ise siyasetçilerden  öncelikle yerel seçim konusundaki “çifte standarda” son vermelerini talep ettiklerini belirtiyor. “Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin vatandaşlarının, Berlin’de yaşamaya başladıktan üç ay sonra yerel seçimlerde oy hakkı verildiğini” hatırlatan Arkat, “halbuki yerel seçimlerin amacı, o yörede yaşayan insanların temsiliyetlerini sağlamak” diyor. Arkat, o yörede üç aydır yaşayan insanların o bölgeyle ilgili vereceği kararla, yıllardır orada yaşayan, o bölgenin bir parçası olmuş, o bölgenin karakterini belirlemiş insanların vereceği kararın karşılaştırılamayacağını söyledi. Arkat, yıllardır Berlin’de yaşayan, burada çalışan, vergi ödeyen göçmenlere yerel seçim hakkı verilmesinin toplumsal yaşama katılım açısından önem taşıdığını ifade etti. (DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.