ManşetTürkiye

Gezi soruşturmasında Can Dündar hakkında tutuklama kararı

0

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturmada hakkında yakalama kararı çıkartılan Can Dündar, sosyal medya hesabından ‘Gurur duyuyoruz’ yazdığı bir ileti paylaştı.

İstanbul Başsavcılığı’nın talebi üzerine, Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Bu konuya ilişkin Anadolu Ajansı’nın haberini alan Dündar, #HepimizGezideydik etiketiyle ‘Gurur duyuyoruz’ yazdığı bir ileti paylaştı. Dündar son mesajını da sayfasına sabitledi.

Başsavcılığın nöbetçi hakimliğe gönderdiği talep yazısında, Dündar’ın söz konusu eylemlerde insanları galeyana getirmeye ve yönlendirmeye çalıştığı iddia edildi. Yazıda, “Yapılan çalışmalar neticesinde çıkan olayların bir tertibat olduğu ve bu tertibatın Gürcistan, Sırbistan, Ukrayna ve Arap ülkelerinde meydana gelen halk ayaklanmalarında önemli bir aktör olduğu anlaşılan George Soros tarafından kurulmuş olan Açık Toplum Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi Osman Kavala’nın organizatör şahıs ve finansör olduğu aktarılan yazıda, şüpheliler Memet Ali Alabora, Can Dündar ve arkadaşlarının Kavala’nın yönlendirmeleri doğrultusunda olayların örgütlenmesini gerçekleştirdiklerinin tespit edildiği” ifadeleri kullanıldı. 

Oyuncu Memet Ali Alabora ve Gazeteci Can Dündar’ın “olayların alevlendirilmesi için sosyal medya üzerinden örgütlendiği” iddia edilen sevk yazısında, Gezi olayları sırasında Osman Kavala’nın Can Dündar’ı aradığı ve görüşme yaptığı öne sürüldü.

Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında daha önce MİT TIR’larına ilişkin davada kırmızı bülten çıkarılmıştı.

(Euronews, Evrensel)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.