KentManşet

Gezi Parkı İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeki Taksim Gezi Parkı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre geçtiğimiz hafta alınan karar, Vakıflar Kanunu’ndaki 30’uncu maddeye dayandırıldı.

Vakıflar Kanunu 30’uncu maddede “Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur” ifadesi yer alıyor.

‘Osmanlı dönemine ait tapu kayıtları var’

Herhangi bir taşınmaz üzerinde vakıflara ait bir mal varsa, Vakıflar Genel Müdürlüğü, buna dayanarak geri tescil talep edebiliyor. Bu hak, belediyeye, özel idareye veya Hazine’ye geçmiş tüm taşınmazlar için geçerli.

Fırat Fıstık haberinde “Edindiğimiz bilgilere göre Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde, Gezi Parkı için Osmanlı dönemine ait tapu kayıtlarına dayanan belgeler var” ifadelerini kullandı.

İBB: Doğru olduğunu söyleyebiliriz

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık sosyal medyada yaptığı paylaşımında “Taksim’e de el konuldu. Taksim Gezi Parkı mülkiyeti İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verildi. Tarihi Saraçhane İBB binasına sıra ne zaman gelecek açıkçası merak ediyorum” ifadelerini kullandı

Halk Tv’ye konuşan İBB yetkilileri ise ”Bize ulaşan bir belge yok. Ama doğru olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.