Doğa MücadelesiManşet

[Son Dakika] Gerze’de santral projesi iptal mi edildi?

0
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan raporda, Sinop Gerze’de kömürlü termik santral kurulmak istenen yerin orman alanı olması santralin ÇED sürecini durdurdu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ”Gerze Enerji Santrali” projesine ait ÇED sürecini, santral kurulmak istenen yerin bir kısmının orman alanı olması nedeniyle durdurdu. Anadolu Ajansı’nda yayınlanan habere göre, Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyünde Anadolu Termik Santralleri AŞ tarafından ithal kömüre dayalı kurulması planlanan ”Gerze Enerji Santrali Projesi” hakkında hazırlanan ÇED sürecinin durdurulduğu haberi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından paylaşıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 19 Aralık 2011’de sunulan ÇED raporunun ardından ÇED sürecinin tamamlanması ve nihai kararın verilmesi için bir hafta sürecek ve pazartesi günü sonlanacak bir toplantı başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde gelen haberlerde, Sinop İl Orman ve Sinop Devlet Su İşleri Müdürlükleri’nin projenin reddi için oy kullanmaya karar verdikleri iddia edilmişti. Anadolu Ajansı’ndan az önce geçilen bu haber de, bu iddialarla örtüşüyor.
Toplantıda, İnceleme Değerlendirme Komisyonu üyesi Orman Genel Müdürlüğü’nce ”termik santral kurulmak istenen yerin hemen yakınında ormanlık alanların bulunduğu, hatta santralin bir kısmının orman alanında olduğu, bilimsel araştırmalarla termik santralden açığa çıkacak baca gazı emisyonlarının rüzgarsız ortamda 10 kilometre mesafeyi olumsuz etkilediğinin ortaya konulduğu” belirtildi.

Durdurma nedenleri arasında, santralin 25 kilometre uzaktaki”Tabiatı Koruma Alanı” olan Sarıkum Göleti’ni etkileyeceği, projenin ormanlar ve ormancılık çalışmaları açısından olumsuzluğa neden olacağı görüşü de bulunuyor.

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Gerze’de kurulmak istenen kömürlü termik santral projesinin iptal edilmiş olma ihtimali ağır basıyor. Anadolu Ajansı’nın “iptal edildi” notuyla duyurduğu haber esasında Sinop İl Orman Müdürlüğü’nün görüşü olsa bile bu, geçtiğimiz günlerde alternatif medyaya yansıyan iddiaları destekler nitelikte.

Yeşil Gazete olarak gelişmeleri takip ediyor olacağız. İddiaların doğru olduğu umuduyla, santral projesine 4 yıldır direnen başta Gerzeli’ler olmak üzere Türkiye’deki tüm ekolojistleri şimdiden tebrik ediyoruz.

Anadolu Ajansı, Yeşil Gazete

You may also like

Comments

Comments are closed.