İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Gazeteci Cengiz Çandar için yakalama kararı

0

Hakkında sosyal medyada yaptığı Kırmızı Fularlı Kız paylaşımı nedeniyle dava açılan Gazeteci Cengiz Çandar için yakalama kararı çıkarıldı.

30 Mayıs 2017’de Kırmızı Fularlı Kız olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil‘in ölümüyle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ilgili Çandar’a suçu ve suçluyu övmek gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması pazartesi günü İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Çandar’ın duruşmasını takip eden Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) tarafından dava sonrasında yapılan açıklamaya göre, mahkemenin Çandar’ın savunmasının İsveç’ten istinabe yoluyla alınması için talimat yazısı yazılmasına hükmettiğini ve Çandar hakkında savunmasının alınmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasına da karar verildiği belirtildi.

Çandar’dan kararla ilgili açıklama

Cengiz Çandar, hakkında verilen yakalama kararıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İstanbul’da görülmeye başlanan bir dava ile ilgili olarak savunmamın alınması için hakkımda yakalama kararı çıkartılmasını ülkemde adalet mekanizmasının içine düşürüldüğü durumu ortaya koyan bir yeni olumsuz örnek olarak görüyorum. Üzüntü duydum.

Dava, 2017’de IŞİD ile savaşırken hayatını kaybetmiş bir genç kız için yazdığım iki cümlelik tweet ile ilgili. 30 Mayıs 2017 tarihli tweetim aynen şöyle:

Kırmızı Fularlı Kız, Gezi’nin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği. Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı.

Sanal ortamda yer alan bu iki cümle için iki yıl sonra soruşturma yürütülüyor ve 2020 yılının Temmuz ayında, ‘suçu ve suçluyu övmek’ iddiasıyla dava açılmasına karar verilirken, benim ‘bulunamadığım için’ ifadem alınamıyor, şimdi de ifademin alınabilmesi için hakkımda “yakalama kararı” çıkartılıyor.”

‘Yakalama kararı son derece yakışıksız’

Beş yıla yakın süredir İsveç‘te bulunduğunu ve adresinin de Türkiye’deki Stockholm Başkonsolosluğu‘nda kayıtlı olduğunu belirten Çandar şunları söyledi:

Türkiye’de tam olarak 40 yıllık gazetecilik kariyerine sahibim, İsmim ve toplumsal konumum bakımından her ne gerekçe ile olursa olsun hakkımda “yakalama kararı” son derece yakışıksız. Bursa’da bir arazi davası ile ilgili olarak bana tebligat iletilebilir iken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın beni bulamamış olması inandırıcı olmaktan çok uzak. Hakkımda açılmış olan davadan, aynı davanın, doğrudan tanışıklığımın bulunmadığı diğer sanığı tarafından haberdar edildim. O, beni bulabilmişti!

Hukuki prosedürü izleyeceğim ve ifade talebi bana ulaşınca gereken açıklamayı yapacağım. Bütün bunlar ne yazık ki Türkiye’de adalet mekanizmasının içine düşürüldüğü bu hazin durumu örtmek için yeterli olmayacak.”

Bir sonraki duruşma ise 15 Nisan’da görülecek. Kemal Işıktaş da Cengiz Çandar’la birlikte aynı davada yargılanıyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.