ManşetTürkiye

Gar davası’nda ek iddianame: İnsanlığa karşı suç işlendi

0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gar katliamı davasında, örgüt yöneticiliği suçundan ceza alan sanık hakkında ‘insanlığa karşı suç’ işlendiğini belirterek ceza istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gar katliamına ilişkin davada örgüt yöneticiliği suçundan ceza alan sanık hakkında ‘insanlığa karşı suç’, ‘kasten insan öldürme ve öldürmeye teşebbüs’ suçlarından ek iddianame hazırlayarak mahkemeye sundu.

2015’te Ankara’da hükümetin savaş politikalarına karşı tüm toplumsal kesimlerce ortak katılımla düzenlenen Barış Mitingi‘ne IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı düzenlenmiş; saldırıda 100’den fazla kişinin kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.
Mahkeme, dokuz sanığa 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 sanığa da 7.5-18 yıl hapis cezaları vermişti. Ayrıca mahkeme, karar duruşmasında örgüt yöneticiliği suçundan 18 yıl hapis cezası verdiği sanıklardan Erman Ekici’nin 10 Ekim katliamında da sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle ‘kasten insan öldürme ve öldürmeye teşebbüs’ suçlarından savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.

Ankara Garı önünde yaşanan katliama ilişkin davada yeni bir gelişme yaşandı. Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli‘nin haberine göre Ankara Cumhuriyet Savcısı Yarcan Mutlu, Ekici hakkında hazırladığı iddianamede ‘kasten insan öldürme ve öldürmeye teşebbüs’ ile TCK 77. maddesinde düzenlenen ‘insanlığa karşı suç’ suçlarından ceza talebinde bulundu.

Davada bir ilk

Böylece, ilk defa gar saldırısına ilişkin davada bir sanık ‘insanlığa karşı suç’ maddesi kapsamında suçlanmış oldu. Davanın avukatlarından Senem Doğanoğlu, istenen cezanın önemine dikkat çekerken “En olumlu yanı ise eylemin zaman aşımı kapsamına girmeyecek olması” dedi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.