ManşetSpor

Galatasaray tribünündeki Rocky koreografisine FETÖ soruşturması

0

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Pazar akşamı (22 Ekim) oynanan futbol maçı öncesinde Galatasaray taraftar oluşumu UltrAslan tarafından gerçekleştirilen Rocky kareografisi ile ilgili başbakan Binali Yıldırım’ın soruşturma açılması talimatı verdiği öğrenildi.

İddia ise sözkonusu kareografi ile FETÖ terör örgütüne destek imasında bulunulması.

Ünlü Rocky serisinden esinlenen koreografide, ringde duran boksör Rocky figürünün arkasında, “Siz diz çöktüğünüz için onlar büyük görünüyor” – “Ayağa kalk” ifadeleri yer alıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=nwgArRM-mJY

Koreografinin sergilenmesinin ardından görsel ve ifadeler sosyal medyada ve televizyonlarda ‘FETÖ’yle ilişkilendirildi. Bu yorumun dayanağı ise Fetullah Gülen’in geçtiğimiz hafta yayınladığı mesajında, koreografide geçenlere benzer bir ifade kullanmış olması.

Bir başka iddia ise Fethullah Gülen gibi Rocky Balboa’nın da Pensilvanyalı olması idi. Rocky Balboa Pensilvanya eyaletinin başkenti Philedelphia şehrinin bir sporcusu.

Galatasaray’dan açıklama

Soruşturma talebi sonrası Galatasaray Spor Kulübü’nden de sert bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada, “Galatasaray taraftarı; kurucumuz Ali Sami Yen’den Metin Oktay’a; Gündüz Kılıç’tan Greame Souness’a; Avrupa’nın yeniden fethinin resmedildiği Fatih Sultan Mehmet’ten Aslan karakterine, Fatih Terim’den Setrak Dede’ye; Godfather’dan Fred Çakmaktaş’a kadar uzanan ve tüm dünyaya örnek olan koreografiler zincirine bir yenisini 22 Ekim 2017 Pazar günü oynanan Fenerbahçe derbisinde ekledi… Her zaman olduğu gibi gerekli tüm resmi makamlardan onay alınarak Türk Telekom Stadyumu bir görsel şölene daha tanıklık etti” bilgisi paylaşılırken, “Aylardır Galatasaray tribünlerinde olan bir pankartın, kimsenin hayalinden geçemeyecek bir koreografiyle sunulmasını aşağılık terör örgütüne bağlayıp bu görsel muhteşemlikte bile o terör örgütünün reklamını yapan; koreografi bahane edilerek yine aşağılık terör örgütünün eli kanlı lideriyle Galatasaray ismini yan yana getirmeye çalışan hangi kurum, hangi kişi, hangi sosyal medya hesabı varsa her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız ve bunun sonuna kadar takipçisi olacağız.” denildi.

 

(Diken, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.